NASA: Uzaylılarla Tanışmamız Mümkün!


NASA dünya dışı bir yaşama dair somut verilerin 20 yıl içinde çok daha net bir şekilde ortaya çıkabileceğini açıkladı. NASA’nın önde gelen uzmanlarından biri olan Dr. Kevin Hand bu konu ile ilgili oldukça dikkat çekici açıklamalarda bulundu. ABD’nin Boston kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Dr. Kevin Hand, insanlık tarihinde ilk kez gerçekten Dünya’nın ötesinde biyolojinin işleyip işlemediğine dair temel soruyu yanıtlamak adına görevler oluşturup, dışarı gidebilecek araçlar tasarlayabileceğini ifade etti. Bu tezi ile ilgili tarih de veren Dr. Kevin Hand, 2024 veya 2025 yılında son derece etkili keşif görevleri gerçekleştirebileceklerini vurguladı.

UZAYLILAR BİZİMLE NEDEN İLETİŞİM KURMUYOR?

Bu soruya bilimin cevabı ise şu şekilde…

Evrende gezegenimize benzeyen 40 milyar gezegen bulunmaktadır. Fakat herhangi bir gelişmiş medeniyetin bizimle bağlantı kurması sandığımızdan çok daha uzun sürebilir. Zira uzaylıların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi sandığımızdan çok daha yavaş olabilir. Aynı zamanda bu dalgalar bizim fark edemeyeceğimiz kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçırılmışta olabilir. Ayrıca gezegenimizden 32 ışık yılı uzaklıktaki mesafede bulunan dalgalar henüz bize ulaşmış bile değil. Evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğu zaman bize doğru ilerlemekte olan ‘ilk merhaba’ mesajı hala yolda olabilir. 🙂 Aynı şekilde bizimde uzaya 100 yıldan biraz daha fazla süredir dalga gönderdiğimizi düşünecek olursak, bizim mesajımızın da henüz bir medeniyete ulaşamadığını söylemek mümkün olacaktır.

UZAYLI ARAYAN TEK MEDENİYET BİZ OLABİLİRİZ

En karamsar senaryoya göre değerlendirmek gerekirse, evrende başka yaşamlar arayan tek medeniyet yalnızca biz olabiliriz. Veya başka bir gezegendeki yaşam daha biz ulaşamadan kendisini yok etmiş bile olabilir. Gezegenimizin Soğuk Savaş yıllarında nükleer savaş tehdidi altında yaşadığını düşünerek değerlendirme yapmak gerekirse, başka bir medeniyetin benzer bir nedenden dolayı yok olması da oldukça muhtemel bir durum olacaktır. En kötü senaryoyu düşünmek gerekirse Hollywood’un en çok işlediği konu olan gelişmiş bir medeniyetin, evrende bulunan diğer uygarlıkları işgal ederek gelişimini sürdürüyor olmasıdır. Bu da bizimle bağlantıya geçmemelerini oldukça mantıklı bir sebebi sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Seks Robotlarının Fiyatı Belli Oldu başlıklı makalemizde cinsellik, eğlence ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

95
93 paylasim, 95 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı