negatif-dusuncelerden-kendinizi-arindarmanin-6-yolu

Negatif Düşüncelerden Kendinizi Arındırmanın 6 Yolu


Yaşantımızda ne kadar istemesek de farkında olmadan negatif düşüncelerin tam ortasında buluyoruz kendimizi. Yaşanılan sıkıntılar, zor geçen zamanlar, yüzleşmekten kaçtığımız durumlar, içimize atarak başkalarını üzmekten veya yanlış anlaşılmaktan kaçmak mecburiyetinde hissetmemize neden olan olaylar, yaşanılan stres, çevremizde olan karmaşa biranda hayatımızda birikerek negatif düşüncelerin ve duygusal olarak bir karmaşanın içerisinde kalmamıza etken olan nedenlerden belki de sadece birkaçı.

Negatif düşüncelerin sadece bizi düşünceler açısından olumsuz etkilediğini varsaysak bile psikolojik ve vücut sağlığımızı etkilediği de uzmanlar tarafından ortaya koyulan bir gerçektir. Aslında negatif düşüncelerden kendinizi arındırmanın yolu basit ancak kendinizi buna inandırmanız ve uygulama konusunda son derece azimli olmanız yeterlidir.

Negatif Düşüncelerden Kendinizi Arındırmanın 6 Yolu

1# Olumsuzluklara birde dışarıdan bakmayı deneyin:

İçinden çıkılamayacak durumlarda genellikle negatif düşüncelerden uzaklaşarak dışarıdan bakmayı deneyerek kendinizi daha iyi bir şekilde tartabilirsiniz. Negatif düşüncelerinize fazlasıyla yoğunlaştığınızda sanki olumsuz durumdan kurtulamayacağınız şüphesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için kendinize;

# Oluşan negatif düşüncelerime başka hangi taraflardan tartabilirim?

# Karşı karşıya kaldığım bu durumda başkası olsa nasıl hareket ederdi?

# Güvendiğim kişi bu durum karşısında nasıl bir şekilde davranırdı?

# Bunları düşünmek ve bu düşüncelerle kalmak bana yardımcı oluyor mu?

2# Negatif olarak yoğunlaştığınız düşüncelerin genellikle neler olduğunu belirleyin:

# Hangi durumlarda negatif düşüncelere kapılıp karamsarlığa kapılıyorsunuz?

# En çok sizi endişelenmeye sevk eden durumlar neler?

# Bir olayın içinde iken sürekli olumsuz taraflarını mı görüyorsunuz?

Bu gibi soruları kendinize yönelterek negatif düşüncelere en çok hangi olay ya da durum karşısında kaldığınızı kendi içinizde çözümlemeniz ve tanımlamanız en büyük yardımcınız olacaktır. Düşüncelerimizi durdurmanın imkanı yok ve bütün bir gün içerisinde pozitif ve negatif olarak belki de farkında olmadan milyonlarca düşünce ile kalabiliyoruz. Eğer negatif bir düşünce ile karşı karşıya kaldığınızda “Çok üzgünüm ve çok zor şeylere katlanmak zorundayım” diye kendinizi daha da olumsuz düşüncelere sevk etmek yerine “Evet, sıkıntılı bir durumla karşı karşıyayım ama elimden gelen çabayı da gösteriyorum” demek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

3# Sürekli tekrarlayan negatif düşüncelerinizi yazın:

Devamlı olarak beyninizi yoran ve enerjinizi alan negatif düşüncelerinizin neler olduğunu not ederek gerçekten bu düşüncelerin sizin için önemi olup olmadığının farkına varın ve gerçekte sizi etkilemediğinin farkına varacaksınız.

4# Hareketsizlikten kaçının:

Doğa da bir yürüyüş yapmak, iyi hissetmenizi sağlayacak müzikler dinlemek, egzersiz ya da meditasyon yapmak düşüncelerinizi ve ruh halinizi olumlu yönde etkileyecektir. Hareket etmek, düzenli olarak egzersiz yapmak hormonlarınızın düzenlenmesini sağlarken daha da pozitif düşüncelere sahip olmanıza yardımcı olur.

5# Negatif insanlardan uzak durmaya özen gösterin:

Etrafınızda yer alan insanların sizin de düşüncelerinizi, ruh halinizi etkilediği kaçınılmaz bir gerçek. Pozitif insanlarla daha çok vakit geçirerek sizin de etkilenmemeniz elde bile değil.

6# Yardımlaşmanın mutluluğunu yaşayın:

Yardıma ihtiyacı olan birine yardımcı olarak devamlı kendi negatif düşüncelerinizle boğuşmaktan sizi uzaklaştırır ve bir başkasına yardımcı olarak mutlu etmenizin sizi de mutlu ettiğini fark edersiniz.

Bir önceki yazımız olan Sigara Bağımlılığından Kurtulmak İsteyenlere Tavsiyeler başlıklı makalemizde psikoloji, sağlık ve sigara bağımlılığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

110
110 Paylaşım, 110 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir