Nepal’de ‘Regl Olduğu İçin Barakaya Sürgün Edilen’ Genç Kız Öldü


Nepal’ de polis, regl olduğu için hava almayan bir barakaya kapatılan genç kızın ölümünün nedenini araştırıyor. 15 yaşında olan genç kızın ısınabilmek için baraka içerisinde ateş yaktığı ve ateşin dumanından dolayı boğulduğu tahmin ediliyor.

Nepal’ de eski bir Hinduizm inancı olarak ‘chhaupadi’ye adıyla bilinen inanca göre regl olduğunda ya da yeni doğum yaptığında kadınlar ‘kirli’ olarak görülüyor.

Nepal’ de gerçekleşen bu üzücü haber aslında Nepal hükümeti tarafından 2005 yılında chhaupadi ibadeti yasaklanmış ancak ülkenin batısında bulunan kırsal bölgelerde hala bu ibadetin uygulandığı biliniyor.

15 yaşındaki Roshani Tiruwa isimli genç kızın cesedi babası tarafından başkent Katmandu’ nun 440 kilometre batısında yer alan Achham kesiminde yer almakta olan Gara köyündeki çamur ve taşların arasında geçen hafta bulundu.

Bazı kesimlerde yer alan toplumlar kadınların tecrit edilmemesi halinde bir doğal felaketin gerçekleşebileceğine dair düşünceye sahip. Barakaya sürgün edilip kapatılan kızlara ya da kadınlara yemek ve süt verilmesi yasak. 

Bu inanca göre de dışlanan kız ve kadınların bir barakayı paylaşmasına hiçbir şekilde izin verilmiyor. Bulundukları köylerden uzağa kurulan barakalar, yazın çok sıcak olduğu gibi kışında dondurucu soğuğa teslim oluyor. Kadınların kimlerle görüşebileceği, kime dokunabileceği, nerede uyuyabileceği gibi sınırlamalar getiriliyor.

Bu durum karşısında Nepal hükümeti ise bu inanca yeteri kadar karşı çıkmaması ve çaba göstermemesi ile suçlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Avrasya Tüneli Hangi Araçlara Yasak? başlıklı makalemizde avrasya Tüneli ve gündem hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

126
123 paylasim, 126 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı