nicin-evleniyoruz

Niçin Evleniyoruz?


Size sorsaydık niçin evleniyoruz diye cevabınız ne olurdu? Cevabınızı gerçekten merak ediyoruz ama siz cevap vermeden biz hemen kendimizce cevaplayalım bu soruyu…

Niçin Evleniyoruz?

Belki birkaç neden var evlilik yolunda atılan adıma, ama olması gereken tek bir gerçek ise; hayatı hem tüm güzellikleriyle hem de tüm zorluklarıyla paylaşabileceğiniz, birbirinizi tamamlayabileceğiniz, anlayış, sevgi, saygı içerisinde bir hayatı geçirebileceğiniz, yaşlandığınızda bile el ele yürüyebileceğiniz bir hayat arkadaşı ile bir ömüre adım atmak. Ve başka bir önemli nokta ise iki kişinin de hem kalben hem de ruhen birbirine bağlı olması. Böyle anlatınca kulağa ne kadar da güzel geliyor değil mi? Keşke her evliliğin temeli bunlara dayalı olsa değil mi?

Kimileri sadece yalnızlıktan korktuğu için evlenmek istiyor. Yaşam döngüsü içerisinde ileriye dönük yalnız kalma, hayatını bir düzen içerisinde yürütememe gibi korkular evliliğe itebiliyor.  Ancak bu durum aşırıya kaçtığı ve psikolojik bir duruma geldiğinde yanlış seçimler, yanlış evlilikler gerçekleşebiliyor ve maalesef sonu hüsranla bitebiliyor.

Hayatımızda devamlı var olan ve var olmaya devam edecek olan kıskançlık ise diğer sebeplerden biri bize göre. Sevgiliyi devamlı gözetim altında tutma, devamlı yanında olmasını istemek, aradığında telefonunu açmaması gibi. Ama kaçınılmaz bir gerçek ise evet evlendiniz ama sadece hayat evlilikten ibaret değil. Arkadaşlar, sosyal çevre, iş, akraba, aile gibi kavramları gözardı etmemek gerekir. Ve evlenmenin kıskançlığı dizginleyeceği ya da eşinizi gözetim altına tutabileceğiniz gibi düşünceler tamamen yanlış. Aksine evlendikten sonra kıskançlığın boyutu farklılaşarak daha da içinden çıkılamaz durumlara neden olabilir. Bu nedenle de evlilikte en önemli faktörlerden biri de eşlerin birbirine karşı olan güveninin sağlam temellere dayalı olması. Ve kıskançlık çoğu kişinin hoşlandığı bir durum olsa da her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kıskançlığın fazlası da hem psikolojik rahatsızlıklara evliliğin temellerine zarar vermesine neden olur.

Başka bir seçenek ise çocuk yapma arzusu… Hayatın akışı o kadar hızlı ilerliyor ki kariyer, eğitim hedefleri derken çok geç yaşta evlenen kişiler genel de çocuk sahip olup belli düzene hayatını koymak için evlilik gerçekleştiriyor. Ama bunun sonucunda evlilik yapan kişilerde de genelde evlilikleri devam etse bile çocuk tarafından psikolojik sorunlar yaşanabilir. Mutlu bir ev ortamında yetişen bir çocukla monoton bir hayat içerisinde yetişen çocuk gelişimi ve psikolojisi tamamen birbirine zıttır.

Şimdi de siz cevaplayın bu soruyu Niçin Evleniyoruz? 😉

Bir önceki yazımız olan Özgüven Eksikliği başlıklı makalemizde kişisel gelişim, özgüven ve özgüven eksikliği belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

72
68 Paylaşım, 72 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir