ogrenciler-icin-motivasyon

Öğrenciler İçin Motivasyon


Öğrencilerin omuzlarında taşıdığı büyük bir sorumluluk vardır. Her gün ders çalışmalı ve rakipleri ile baş edebilmek için bolca soru çözüp konu araştırmak zorundadırlar. Tamda yaşlarının en genç ve verimli olduğu bir dönemde odaya kapanarak ders çalışmak elbette ki sıkıcı gelebilir. Bu durumda öğrenciler ders çalışmaktan kaçar. Ufak kaçamakların hiçbir zararı yoktur, fakat bu işin ölçüsü kaçtıktan sonra ailelerin karnede kırık notlarla karşılaşma olasılığı çok yüksektir.

Öğrenciler için motivasyon nasıl sağlanır?

Motivasyon, öğrenciler için oldukça önemli bir faktördür. Öğrencileri ders çalışmaya motive etmek için en iyi yolu tercih etmek gerekir. Baskı, dayak ya da korkutma bunlardan biri değil! Onların meraklarına inerek çekici gelecek bir şeyler sormak ve zorla değil güzel bir dille ders çalışmaya yönlendirmek çok daha doğru bir yöntem olacaktır.

Çocuğunuzla bir akşam otururken kendisine; ‘oğlum üçgenin iç açıları toplamı neydi?’ diye sorduğunuzda ve çocuğunuz o hafta o konuyu işliyor ise bu sefer üçgen hakkında her şeyi araştırmak isteyecek ve size cevap vermek isteyecektir. Karşınızda kem küm etmek istemeyecektir.

Çocuğunuz bir hata yaptığı zaman ona; sen ne işe yaramaz birisin, sen çok kötü ve başarısızsın gibi şeyler söylemek yerine bu işi keşke bu şekilde yapmasaydın diyerek onun kişiliğine değil, fiiline yönelik bir eleştiri yaparak doğruya yönelmesini sağlayabilirsiniz.

Herkes Gibi Çocuklarda Hata Yapabilir

Ebeveyn olarak hataları hata ile kapatmak yerine çocuğunuzun yapmış olduğu hatalarına değil, yaptığı doğru şeylere odaklanmaya çalışmalısınız. O davranışları övmeniz çocuğunuzun doğru şeyi yapmaya olan eğilimini arttırmayı sağlayacaktır.

Hatta size iyi bir taktik verebiliriz. Basit ve çok işe yarayan bir yöntemdir bu. 🙂

Bazı zamanlar çok iyi bildiğiniz bir konu hakkında çocuğunuza sorular sorarak onu cesaretlendirebilirsiniz. Bir konu hakkında ondan yardımcı olmasını isteyen ve sorunuzu sorun. Tabi onun bildiği bir konuya ait soru olsun. Böylece çocuğunuzu onurlandırarak özgüveninin artmasını sağlamış olursunuz. 🙂

Hepimiz çocuk olduk ve onları en iyi biz anlamalıyız. Motivasyon arttırıcı bir ebeveyn olmanız dileğiyle… 🙂

Hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Sabırlı Olmanın Gücü başlıklı makalemizde kariyer, kişisel gelişim ve sabırlı olmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

84
81 paylasim, 84 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı