ogrencilerin-harclik-icin-yapabilecegi-isler

Öğrencilerin Harçlık İçin Yapabileceği İşler


Okula gittiğiniz zamanları daha rahat bir şekilde atlatabilmek için kendine maddi olanak sağlamak isteyenlere öğrencilerin harçlık için yapabileceği işler yazısını hazırladım. 🙂 Öğrenciyken hangi işleri yapabilirsiniz ve ne kadar para kazanabilirsiniz? Cevabı burada!

Günümüzde gençler para harcamaya korkmadığından sürekli maddi sıkıntılar çekiyor. Ailelerde bir yerden sonra artık para vermeyi kesmeye başladığı için öğrenciler için para kazanmanın tek yolu çalışmak oluyor. Üniversite veya lise öğrencilerinin harçlık kazanmak için yapabileceği işler acaba neler olabilir?

Eğer sizde öğrenciyseniz ve harcamalarınıza yetiştiremiyorsanız, öğrencilerin harçlık için yapabileceği işler makalemizden yeni iş fikirleri bulabilirsiniz. Bu işler sayesinde harçlığınızı çıkartabileceğiniz gibi, sonrasında çok daha ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Staj Yapmak

Eğer okuduğunuz bölüm özel sektör alanlarında bulunuyorsa mutlaka staj yapmanızı tavsiye ediyoruz. Staj öğrencileri genellikle hafta içi çalışır ve hafta sonu tatil yapar. Bu sayede hafta içlerinizi okuldan sonra iş hayatıyla geçirirken aynı zamanda aylık 400 TL ya da 500 TL gibi rakamlar kazanabilmeniz mümkün olacaktır. En azından güzel ve eğlenceli bir hafta sonu geçirebilmeniz için sağlam kazanç elde etmiş olacaksınız.

Barmen

Barmen mesleğinde çok iyi paraların döndüğünü belirtmek isterim. Ancak bu meslekte herkes çalışamayabilir. İlk olarak özgüveninizin sağlam olması gerekir. Neden mi? Çünkü siz hareket ederken sürekli etraftaki insanlar size bakacak ve ardı ardına sipariş verecekler. Bir yandan insanları etkilemeye çalışıp bir yandan da siparişleri vermeye çalışmak çok kolay bir iş değil. Fakat bahşiş konusuna gelirsek, en çok paranın döndüğü mesleklerden biridir diyebiliriz.

Barista

Barista denildiği zaman aklınıza ilk başta bir şey gelmeyebilir. Hatta ‘bu nedir?’ sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Barista mesleğini şu şekilde kolay bir şekilde açıklamak mümkün! Bir mekanda kahve söylediğiniz zaman kahvenin üzerinde süsler yapılmış bir köpük görürsünüz. İşte, bu barista mesleğinin ta kendisidir! Eğer bu alanda kendinizi yetiştirmeyi başarırsanız, şehrinizde bulunan en güzel mekanlarda çalışabilirsiniz. Yalnızca kahveleri süsleyerek aylık 400 TL veya 600 TL gibi bir rakam kazanabilmeniz mümkün.

Garsonluk

Hangi mekana giderseniz gidin kesin birkaç tane garsonun çalıştığını göreceksiniz. Öğrenciler için aslında yapılacak en güzel mesleklerden biri garsonluktur. Eğer çalışayım, para kazanayım ve ortam edineyim diyorsanız, kesinlikle garson işine girmenizi öneriyoruz. Günlük 15 TL veya 40 TL gibi rakamlarla garson işinde kolayca para kazanabilirsiniz. Part time (yarı zamanlı) şekilde çalıştığınız için ciddi anlamda arkadaş çevresi yapabilirsiniz. Bu yüzden üniversite öğrencilerinin büyük bir kısmı garson olarak çalışmayı tercih etmektedir.

Sokak Konseri

Üniversite öğrencilerinin bir bölümü eğlenerek para kazanmanın yollarını bulmuşlar bile! Mesela kafelerin önünden geçerken, metroda veya işlek caddelerde yürürken müzik seslerinin yükseldiğini görürsünüz. İşte, buralarda öğrenciler para kazanıyor. Kafelerde çalışabilir, metro istasyonlarına girebilir veya büyük parklara oturarak şarkılar söyleyebilirsiniz. Günümüzde böyle bir işle günde 100 TL’ye kadar para kazanabilen insanlar vardır. Hele ki büyük şehirde okuyorsanız çok daha şanslısınız.

Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık dediğimiz zaman aklınıza fotoğraf dükkanında çalışmak gelmesin tabi ki. Artık bildiğiniz gibi gençler parkalarda veya işlek caddelerde fotoğraf çektiriyor. Nişanlılar ya da evli çiftler dış çekim adıyla albümler oluşturuyor. Fotoğrafçılık işinde çok iyi para vardır. Fotoğraf başına 5 TL-10 TL gibi ufak rakamlar alabilir, dış çekim albümleri için evlenecek çiftlere veya nişanlanacak çiftlere uygun bir fiyat verirseniz mutlaka güzel işler kapabilirsiniz. Yapacağınız tek şey, fotoğrafını çekeceğiniz kişilerin poz vermesini sağlamak ve elinizdeki makinede bulunan tek bir tuşa basarak fotoğraf çekmek olacaktır.

Anketörlük

Okuduğunuz şehirde ne kadar fazla anket firması var hiç tahmin edebiliyor musunuz? Bu firmalar anketlerini yaparken çalışan birini tutmak yerine genellikle günlükçü öğrencilerle anlaşmayı tercih eder. Neden mi? Çünkü anket işi sürekli çıkmamaktadır. Bu yüzden şehrinizde bulunan anketörlük işi veren firmalar ile iletişime geçmenizde fayda var. Bu firmalara telefon numaranızı bırakırsanız anketörlük işleri için mutlaka aranırsınız. Bu iş sayesinde günlük 40 TL veya 50 TL gibi rakamlarda ücretler kazanabilmeniz mümkün olacaktır.

Kampüs İçi İşler

Üniversitede okuyorsanız, okuduğunuz kampüsde çalışabileceğiniz çok sayıda iş var demektir. Nasıl mı? Mesela rektörlük binası, bütün fakülteler, okulun yemek bölümü, kampüs içerisinde bulunan avm kafeler veya diğer yemekhanelerde işçi açığı bulmanız mümkün olacaktır. Okullar için her sene başvurular alınır ve süreli çalışacak üniversite öğrencisi alımları yapılır. Bunları zaman kaybetmeden takip etmek için okulun sitesine girebilirsiniz veya diret olarak mekanlarla konuşabilirsiniz. Bu işler sayesinde de harçlığınızı çıkartacak kadar parayı rahatça kazanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Duyunca Şaşıracağınız Bilgiler başlıklı makalemizde eğlence ve listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

107
104 paylasim, 107 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı