Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Öksürüğe Karşı Etkili Yöntemler Nelerdir?

Öksürüğe Karşı Etkili Yöntemler Nelerdir?

Öksürük, özellikle solunum yolları rahatsızlıkları nedeniyle oluşan bir rahatsızlık olmanın yanı sıra birçok hastalığın belirtisi olmaktadır. Öksürüğün tedavi edilmesinde, öksürüğe neden olan belirtilerin doğru bir şekilde gözlenerek değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte çok sık rastlanan öksürük çeşitli sağlık problemlerinin belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Geniz akıntısı gibi ufak bir rahatsızlık sebebiyle ortaya çıkabilen öksürük, akciğerlerde meydana gelebilecek önemli enfeksiyon riskinin de belirtisini taşıyabilir.

Öksürüğün oluşmasını tetikleyen soğuk havalardan dolayı oluşan solunum yolları rahatsızlıkları dışında sigara dumanı, ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler (çamaşır suyu, amonyak gibi), halılar, nem, evcil hayvanların tüylerinde oluşan bakteriler, toz sebep olabilmektedir. Bazı öksürüklerin şiddeti kriz şeklini alarak kasların yorulmasına, göğüs kafesinde ağrılara, baş dönmesine, baş ağrısına ve kişi de ani bayılmalara neden olabilmektedir.

Enfeksiyon nedeniyle oluşan öksürükler için uzman bir hekime başvurularak antibiyotiklerle tedavisi gerçekleşmelidir.

Öksürüğe Karşı Etkili Yöntemler Nelerdir?

  • Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılması için bol sıvı tüketilmesi öncelik listenizde olmalı.
  • Boğazınızda oluşan gıcık, kuruluk ve öksürüğe karşı boğazınızı yumuşatmaya yardımcı olan bitki çayının içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz odanın havalanmasını ve temiz havanın içeri girmesini sağlayarak içeride bulunan hava sirkülasyonunu değiştirmek öksürüğü hafifleten etkiler arasındadır.
  • Solunum yollarını rahatlatmada etkili olan Ihlamuru demlerken içerisine 3-4 parça ayva yaprağını ilave ederek demlemeniz öksürüğü rahatlamada etkili yöntemler arasındadır.
  • Bir bardak ılık süt içerisine bir tatlı kaşığı bal ve bir miktar karabiber eklemek öksürüğün yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Öksürüğü yatıştırmak ve geçirmek için etkili olan yöntemlerden biri de ufak cam bir kap içerisine 3 tatlı kaşığı dut pekmezinin içerisine 1 çay kaşığından biraz fazla karabiber ekleyerek iyice karıştırın ve günde bir tatlı kaşığı pekmez ve karabiber karışımını tüketin. 2-3 kullanımdan sonra etkisini rahatlıkla fark edeceksiniz.
  • Öksürük ve balgam söktürücü olarak bilinen yöntemlerden biri de ne kadar tadı acı gelse de siyah turp ve baldır. Siyah turpun dip kısmı kapalı olacak şekilde oyun ve bir bardağın içerisine girmeyecek şekilde üzerine oturtturun. Siyah turpun oyulan kısmını bal ile doldurun ve bir gece bekletin ve sabah aç karnına bardağın içerisine akan siyah turpun suyu ve bal karışımını için.
  • Öksürüğü yatıştırmak ve mukus salgılarının yumuşamasını sağlamak için ılık bir duş alınması ve bulunduğunuz ortamın havasının nemlendirilmesi faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kan Uyuşmazlığı Nedir? Akraba Evliliklerinde Kan Uyuşmazlığı başlıklı makalemizde kan uyuşmazlığı tedavi edilebilir mi, kan uyuşmazlığı nasıl anlaşılır ve akraba evliliğindeki tehlike hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz