Öksürük İçin Evde Doğal Çözümler


Kış aylarında en çok şikayet ettiğimiz şey soğuk algınlığı öyle değil mi? O halde sizler için hazırladığım öksürük için evde doğal çözümler listemize bir göz atın.

Tuzlu Suyla Gargara

Tuz uzun yıllardır iltihap ve enfeksiyonları önlemek için kullanılmaktadır. İltihaplı boğaz ağrısını yatıştırmak ve öksürüğü rahatlatmak için 1 bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı su koyarak gargara yapabilirsiniz. Gargara yaparken başınızı geriye atarak tuzlu suyun bademciklere ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz. Gün içerisinde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Buhar Uygulaması

Alerjiye bağlı kuru öksürük ya da bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı balgamlı öksürük için buhar uygulaması yapmak hem kolay hem de etkili bir çözümdür. Bu uygulama için geniş bir kabın içerisine kaynar su koyun. Daha sonra başınızı buhara maruz kalabilecek bir şekilde eğin ve başınızın üstüne bir havlu koyarak kendinize bir tür buhar alanı yaratın. Yalnızca sıcaktan yüzünüzün yanmaması için kaynar suya çok yakın mesafede durmamaya dikkat edin.

Taze Zencefil

Zencefil, güçlü bir iltihap önleyicidir. Boğaz ve solunum yolu enfeksiyonları ya da alerjik tepkilere karşı iyi bir yardımcıdır. Taze zencefilin kökünden çıkaracağınız zencefil suyu ile eşit miktardaki balı karıştırın. Öksürüğü bastırmak ve boğaz ağrısını azaltmak için tek bir seferde sadece birkaç damla almanız yeterli olacaktır. Zencefil çayı yapmak da bir diğer seçenektir. Bunun için 1-2 ince dilim zencefili kaynayan suyun içerisine koyun. 2-3 dakika kaynamasını sağlayın. İşte çayınız hazır! Dilerseniz içerisine bal ekleyebilirsiniz.

Bal ve Limon

Yatmadan önce içeceğiniz bu karışım hem boğazınızı yatıştıracak hem de gece boyunca solunum yolunu nemli tutacaktır. Küçük bir limon suyu ile aynı miktar ılık su karışımının içine 2 çorba kaşığı bal ekleyin. Limona karşı midenizde herhangi bir hassasiyet yoksa öksürük geçene kadar her gün bu karışımı tüketebilirsiniz.

Kuru Zencefil ve Karabiber

Bu ikili anlık bir rahatlama sağladığı için oldukça kullanışlı bir karışımdır. Kuru zencefilden ve karabiberden küçük bir tutam alarak dilinizin ucuna koyup yutmanız yeterli olacaktır. Fakat acı bir tadı olacağını unutmayın. Bu yüzden isterseniz yarım çay kaşığı bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Zerdeçal ve Süt

Zerdeçal, öksürüğün iyileşmesinde oldukça etkilidir. Bunun için 1 bardak sıcak sütün içerisinde 2 çay kaşığı zerdeçal ekleyin. Günde 2 kez tüketebilirsiniz.

Çiğ Sarımsak

Bir diş çiğ sarımsak yemek, tahriş olmuş boğazdan kaynaklanan öksürükten kurtulmanın en basit yoludur. Ağızda bir diş sarımsağı tutmak ve zaman zaman dişle biraz ezerek suyunu çıkarmak öksürük nöbetlerini kontrol altına alacaktır.

Taze Üzüm Suyu

Kırmızı üzümlerden çıkarılan taze üzüm suyunun içerisine eklenen bal sayesinde göğüsten gelen derin öksürükler hafifleyecektir. Mümkün olduğunca taze şekilde üzüm suyunu elde ederseniz çok daha etkili faydasını görürsünüz.

Meyan Kökü

Meyan bitkisinin kurutulmuş kökleri geleneksel bir öksürük ilacı olarak kullanılmaktadır. Meyan kökü ile doğal çay yapmak için 2 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı meyan kökü tozu ekleyin ve kaynatın.

Elbette ki bu maddeleri denemeden önce mutlaka uzman bir doktora başvurunuz. Unutmayın ki, bu öneriler yalnızca tıbbi sürece destek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Öksürüğe Karşı Etkili Yöntemler Nelerdir? başlıklı makalemizde öksürüğe iyi gelen yöntemler, öksürük ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94
91 Paylaşım, 94 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir