oksuruk-uykudan-uyandiriyorsa-dikkat

Öksürük Uykudan Uyandırıyorsa Dikkat


Çocuklarda ortaya çıkan bazı hastalıklar ne kadar masum gibi görünseler de, birtakım belirtiler bu hastalığın ciddiyetinin ne boyutta olduğunu ortaya koyabilmektedir. Öksürük, çocuklarda doktora başvuru sebeplerinin en başında gelmektedir. Öksürük, çocuğun uyku düzenini bozduğu zaman önlem alınması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Öksürük çocuğun beslenme düzenini olumsuz yönde etkiliyorsa, normalden çok daha hızlı nefes alıp vermeye başladıysa, tüm bu belirtilere ateş eşlik ediyorsa, üst üste öksürüp daha sonra kusuyorsa ve hafif başlayıp giderek şiddetlenmeye başladıysa vakit kaybetmeden mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

Hırıltının Sebepleri Nelerdir?

Hırıltının nedenleri bronşlarda meydana gelen tıkanmadır. Bu sebepten dolayı zorlanarak giren ve çıkan hava ıslık sesine benzer bir ses çıkarır. Çocuğunuzun bu gibi bir durumda oksijen alımını arttırmak adına daha hızlı ve sık bir şekilde nefes almaya çalıştığını fark edersiniz. Anne babalar bu farklılığı genellikle çocuğun sanki karnından nefes alıyor gibi olmasını tanımlar.

Nasıl Fark Edilir?

Hırıltı nefes almak birden fazla bulgu ile birlikte oluşabilmektedir. Bu belirtiler:

# Çocuktaki nefes sayısının eskisine oranla artması

# Çocuğun daha fazla nefes alabilmek adına burun kanatlarının kendiliğinden açılıp kapanması

# Aynı sebepten dolayı kaburga kasları ve diyagramın etrafındaki kasların gözle görülür şekilde kasılıp gevşemesi

# Daha fazla nefes verirken duyulan hırıltı ve göğse bastırılmasıyla birlikte kedi mırıltısına benzer bir sesin çıkması

Hırıltı Sorununa Karşı Evde Neler Yapabilirsiniz? 

Çocuklarda hırıltı genellikle viral enfeksiyon kaynaklı olduğu için mutlaka yakın temastan kaçınılmalı ve evde eller sık sık yıkanmalıdır. Ev ortamı mutlaka temiz tutulmalı, sigara dumanı ve kimyasal hava kirleticilerden mutlaka uzak durulmalı, bulunduğu odanın nemi 40-45 derece olmalı, odanın sıcaklık değerleri ise 22-24 derece arasında olmak zorundadır. Aynı zamanda sıvı alımını arttırmak, burun ve boğazı temizlemek önerilmektedir.

Bebeklerde Hırıltı Görülürse Ne Zaman Doktora Gidilmesi Gerekir?

Öksürük çocuğun uykusunu ve beslenmesini etkiliyorsa, ayın zamanda çocuk hızlı bir şekilde nefes alıp veriyor ve bu bulgulara ateş eşlik ediyorsa, birde üst üste öksürüp sonrasında kusuyorsa ve hafif başlayıp giderek şiddetlenmeye başladıysa tehlike çanları çalıyor demektir. Kuru öksürük ya da boğuk öksürük şikayetleri de sık sık tekrarlıyorsa o halde mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Viral enfeksiyon kaynaklı olan rahatsızlıklar bulaşıcı özelliğe sahip olduğu için çocuklarda hırıltı şikayeti baş gösterdiyse gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerekir. Olası bir bulaşıcılığı önlemek adına hastalık esnasında çocuk okula gönderilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Magnezyum Eksikliği Yaşadığınızın Sinyalleri başlıklı makalemizde sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

95
90 Paylaşım, 95 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir