cocuklarda-beslenme

Okul Çağı Çocuklarında Doğru Beslenme


Çocukların besin gereksinimi yetişkinlerden çok daha farklıdır. Çünkü çocuklar büyüme sürecine girdiğinde vücudundaki enerjinin büyük bir bölümünü harcar. Yeni dokuların oluşumu için vitamin, mineral ve protein ihtiyaçlarının yüksek oranda giderilmesi gerekir.

Okul çağı çocuklarında doğru beslenme, sağlıklı büyüme ve gelişim için oldukça önemli bir konudur. Çocukluk dönemindeki yanlış beslenme alışkanlığı ileriki yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlar.

KAHVALTI

Çocuk mutlaka kahvaltı yapmalıdır. Bu öğün besin öğeleri açısından zengin olmalı ve asla atlatılmamalıdır. Bir kahvaltı menüsünde; beyaz peynir, mevsim sebzeleri olan domates, salatalık, yeşillik ve biber, yumurta, bal, zeytin, süt ve tam tahıllı ekmek bulundurulmalıdır. Tabi ki de bu besinlerin miktarı her çocuğun boyuna ve kilosuna göre farklılık gösterdiğini unutmayınız.

OKUL İÇİN BESLENME ÇANTASI NASIL OLMALI?

Okulda yemekhane bulunuyorsa çocuğunuz mutlaka öğle yemeğini yemekhanede yemelidir. Kantindeki fast food yiyecekler ne kadar cazip gelirse gelsin çocuğunuza doğru beslenme eğitimini aşılamalı ve sağlıklı yiyeceklere yönlendirmelisiniz. Beslenme çantasında bulunması gerekenler; tam tahıllı ekmekten hazırlanan bol yeşillikli ve beyaz peynirli bir sandviç yaparak yanına ayran ve meyvede koyabilirsiniz.

ABUR CUBUR

Çocuktur, yesin! cümlesini bir ebeveyn olarak ağzınıza almamalısınız. Çocukken edinilen beslenme alışkanlıkları ileriki yaşlarda sağlığı önemli bir ölçüde etkilemektedir. Çocuğunuza bu dönemde doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırmak zorundasınız. Dışarıdan vücuduna alacağı fazla miktarda şeker ve sağlıksız yağ içeren atıştırmalıkları tüketmesine izin vermek yerine ceviz, fındık, badem, yoğurt ve meyve gibi besinlerle ara öğününü geçirmesini sağlayın.

ÖĞÜN DÜZENİ VE İÇERİĞİ NASIL OLMALI?

Çocuğunuzun öğün saatlerinin belirli bir düzende olmasını sağlamalısınız. Öğün içeriğinin protein, yağ, karbonhidrat, mineral ve vitamin açısından hem yeterli hem de dengeli olması gerekir. Çocuğunuzda aşırı kilo, yetersiz kilo ya da beslenme bozukluğu problemi var ise hemen bir uzman diyetisyene başvurmanızı öneririm.

Beslenme alışkanlığı özellikle çocuklarda çok daha önemli olduğu için anne-baba olarak her zaman bilinçli ve kontrollü olmanızı tavsiye ederim. Böylece çocuğunuza çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam armağan etmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Kilo Verirken Sağlığınızı İhmal Etmeyin başlıklı makalemizde kilo vermek ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
92 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir