omrunuzden-omur-goturen-aliskanliklar

Ömrünüzden Ömür Götüren Alışkanlıklar


Hayatınız belli bir tempoda gidiyor ve siz farkında olmadan zaman akıp geçiyor.  Peki, bu kadar hızlı geçen zaman içerisinde hayatınızdaki birkaç noktayı ele alıp size su soruyu soralım. Bazı alışkanlıklarınızın aslında yaşadığınız hayatı olumsuz olarak etkileyip ömrünüzden çaldığını biliyor musunuz?

Bir farkındalık yaratalım ve alışkanlıklarınızı gözden geçirerek hayatınızdaki alışkanlıkların sizi ne kadar etkilediğine bakalım.

Kaba ve düşünce yoksunu insanlardan uzak durun

omrunuzden-omur-goturen-aliskanliklar-03

Hayatında olumsuzlukları bir kenara bırakan insanlar genellikle etrafında saygısız, düşüncesiz ve kaba olan insanları mümkün olduğunca etrafından uzaklaştırır. Ancak bu her koşulda mümkün hale gelmeyebilir.

Özellikle iş ortamında patronunuz, iş arkadaşınız veya yakınınız ise. Bu kişiliğe sahip insanların sağlığınıza ve yaşamınıza kattığı olumsuzlukları göz önünde bulundurursak ömrünüzden çalmaması imkansız diyebiliriz. Eğer mümkün olduğunca uzak duramıyorsanız bir şekilde anlaşma ve uzlaşma metotları geliştirerek kendinizi ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Asosyal bir hayatı benimsemeyin

omrunuzden-omur-goturen-aliskanliklar-04

Genel olarak içinize kapanık ve çekingen misiniz? Evet sizi anlıyoruz ve kişiliğinizi de değiştirin demiyoruz ancak sosyalleşmek için adım atmalısınız.

Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre asosyal olmak en az alkol ya da sigara kadar zararlıdır. Sosyal hayatınızı güçlendirerek daha yaratıcı fikirler edinmeniz, eğlenceli bir gün geçirmeniz, çevrenizle paylaşımda bulunarak psikolojik olarak rahatlamanız kaçınılmazdır.

Cinsel yaşamınızı arka plana atmayın

omrunuzden-omur-goturen-aliskanliklar-02

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda ayda bir seks yapan bir erkeklerin, haftada bir seks yapan bir erkeğin ömründen iki katı az olarak belirtilmiştir.

Seksin sağlığınıza kattığı faydalar belki saymakla bitmez ama en belirgin özellikleri biz sayalım hemen; kalp atışlarınızın hızlanmasını sağlayarak zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirici etki yaratır, kendinizi pozitif hissetmenizi sağlayan hormonlar harekete geçer, kalori yakmanız da etkilidir ve de tansiyonunuzun düşmesinde de etkilidir.

Uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçının

omrunuzden-omur-goturen-aliskanliklar-05

Gün içerisinde üç saatten uzun oturarak vücudunuzu hareketsiz bırakmak ömrü kısaltan başlıca etkenlerden biridir. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde ise ömrünüzden bir üç yıl götürmesi kaçınılmaz bir durum. 

Hareketsiz kalarak kalp hastalıklarına, yüksek tansiyon problemlerine, kanser gibi hastalıklara karşı risk taşınılması mümkün. Gün içerisinde belli sürelerle yerinizden kalkarak esneme hareketleri yapabilir, çalışıyorsanız öğlen aranızda yarım saatinizi yürüyüşe ayırabilirsiniz. Kendinizi belirli saat aralıklarıyla yerinizden kalkmaya ve hareket etmeye şartlayabilirsiniz.

Gülümsemeyi ihmal etmeyin

omrunuzden-omur-goturen-aliskanliklar-06

Gülümsemek ilaç gibidir ve kalp rahatsızlıklarına karşı direncinizi arttırır. Gülümsemenin birçok faydası olduğunu kendinize hatırlatın, stresli bir anda ufak bir tebessümün bile stresi azalttığı bilinmekte ve enerjinizi tazelemenin en iyi yoludur.

Zorla gülümsenir mi diyeceksiniz ama zorla da gülseniz ruh halinize nasıl iyi geldiğine siz bile şaşırabilirsiniz.

En önemli öğün olan kahvaltıyı asla es geçmeyin

omrunuzden-omur-goturen-aliskanliklar-07

Aşırı besin tüketmenin son derece zararlı olduğunu biliyorsunuz ama biz bir kez daha hatırlatalım. Ömrü kısaltan en önemli faktörlerden biri olan düzensiz beslenme, aşırı yemek yemek kalp hastalıkları ve felç riskini tetikleyebilir.

Kahvaltı en önemli öğün olmakla birlikte gün içerisindeki enerjinizi dengelemenizi, fazla besin tüketimini engellemenize ve metabolizmanızın düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Kahvaltı yapmak kilo vermenizi sağlamada da büyük rol oynar.

Uyku düzeninizi gözden geçirin

omrunuzden-omur-goturen-aliskanliklar-01

Yapılan araştırmalarda ömrü kısaltan etkenlerden biri de uyku düzensizliğidir. Vücudunuzun dinlenmesi ve sağlıklı yaşam için uyku düzeninizi ihmal etmemelisiniz.

Günde 7 ile 8 saat arasında uyumak vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi kazanmasına ve bağışıklık sisteminizin düzenli çalışmasında yeterlidir. Az uyumak aşırı kilo problemlerine, şeker hastalığı riskine, kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Uyku düzeninizi sağlamak için uyku saatlerinizin aynı olması ve yatmadan 3 saat önce yemek yemekten kaçınmalısınız. 

Bir önceki yazımız olan Antidepresan Görevi Üstlenen Besinler başlıklı makalemizde depresyon ve doğal antidepresan hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

103
100 Paylaşım, 103 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir