oruc-tutarken-tokluk-hissi-saglayan-besin-listesi

Oruç Tutarken Tokluk Hissi Sağlayan Besin Listesi


Ramazanda akıllardaki en büyük sorulardan biri ‘Gün boyu nasıl tok durabilirim?’ sorusudur. Sizler için araştırdım ve oruç tutarken tokluk hissi sağlayan besin listesi nelermiş bir bir inceledim.

YOĞURDU SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

Oruç açarken acele etmemelisiniz. Hızlı yemekten kaçınılmalı, yiyecekleri iyice çiğnemeli ve birden bire yemeklere yüklenmemelisiniz. 1 adet hurma ya da zeytin yiyerek orucu açtıktan sonra çok yağlı ve tuzlu olmayan çorba ile devam etmelisiniz. Gün boyu açlığın ardından ani yemek yüklemesi mide ve bağırsak problemlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle yemeğe biraz ara vermeniz çok daha iyi olacaktır. Orucunuzu açtıktan bir süre sonra yemeğe hafif zeytinyağlılar, salatalar ve yağlı olmayan et ya da sebze yemekleri ile devam edebilirsiniz. Yoğurt, cacık ya da ayran sofranızdan eksik olmasın. İftar sofranızda yağlı yemeklerin, kızartılmış yiyeceklerin, hamur işi ve şeker içeriği yüksek olan şerbetli tatlıların bulunmamasına özen göstermelisiniz. Ramazan ayının geleneksel lezzeti olarak taçlanan pide ise 1-2 dilim tüketilmelidir. Yemek yedikten 1 saat sonra yapılacak olan yarım saatlik yürüyüş sayesinde hem kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz hem de yediklerinizi çok daha kolay sindirebileceksiniz.

İFTAR SONRASI BİTKİ ÇAYI İÇİN

Gün boyu açlık sonrası iftarda yemeklere fazla yüklenmek, sık sık mide problemlerine ve hazımsızlık yaşanmasına nende olmaktadır. İftardan sonra tüketilecek 1 bardak rezene çayı sindirim sistemindeki kasları gevşetir ve hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda iftar sonrası yaşanabilecek mide yanması ve şişkinlik gibi problemlerin hafiflemesine de iyi gelir. Ayrıca gaz oluşumunu azaltarak mideyi rahatlatan rezene çayı, sindirime yardımcı etkisinin yanı sıra uzun açlık sonrası oluşan baş ağrıları için de oldukça etkili bir içecektir. İftar sonrasında kan şekeri hızla yükselmeye başladığı için bitki çaylarına çubuk tarçın ilave ederek kan şekerinizin yükselmesini önleyebilirsiniz. Papatya çayı yatıştırıcı etkisi ile hem sahurda hem de iftarda tercih edilebilir. Sahurda tüketildiği zaman ise daha rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra papatya çayını rezene ile birliktede demleyebilirsiniz. Tüm gün boş kalıp kasılan mideye yüklü miktarda ve ağır yemekler girdiği zaman oluşan gaz ve spazmlar iftar sonrası tüketilecek nane çayı yardımı ile çözülebilmektedir.

KAN ŞEKERİNİ DENGELEMEK İÇİN TARÇINLI SU İÇİN

Oruç tutarken en önemli konulardan biri yeterli sıvı tüketiminin sağlanmasıdır. Vücudun ısı dengesini sağlayabilmek ve gün içerisinde alınamayan sıvı miktarını telafi edebilmek adına iftar ile sahur arasındaki süreçte bol bol sıvı alınması gerekir. Bu süreçte saat başı 1-2 bardak su içmelisiniz. Gündüz bir sürahi su içerisinde birkaç adet çubuk tarçın, taze nane yaprakları ve limon dilimleri bekleterek hem kan şekerinizin dengelenmesini sağlarsınız hem de tek başına su içmeyi ihmal edenler için çok güzel bir alternatif olacaktır. Ayran ile aromasız bir maden suyunu karıştırarak içerseniz gün boyu vücudun kaybettiği mineralleri yerine koymuş olursunuz. Ayrıca yoğurtlu soğuk çorbalar ve cacık gibi besinlerde hem serinletme hem de tok tutma özelliğine sahip olduğu için iftar menülerinde mutlaka yer alması gerekir.

MEYVELERİN ÜZERİNE TARÇIN DÖKEREK TÜKETİN

İftar sonrasında Ramazanın geleneksel lezzetleri olan güllaç, sütlaç, muhallebi ve dondurma gibi hafif tatlıları tercih edebilirsiniz. Ananas gibi lifli ve şeker oranı düşük meyvelerden oluşan salatalar da ihtiyacınız olan vitamini karşılar ve tatlı özleminizi giderir. İftar sonrası ara öğündeki meyvelerin üzerine toz tarçın serperek kan şekerinizi dengeleyin.

Bir önceki yazımız olan Akdeniz Diyetinin Kalbe Etkisi başlıklı makalemizde diyet, sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

104
101 Paylaşım, 104 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir