orucluyken-agiz-kokusu-nasil-engellenir

Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?


Ramazan ayı boyunca uzun bir süre aç kalmak ve gün içinde sıvı tüketilememesi kötü ağız kokusunun oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Sosyal yaşamı olumsuz etkileyen bu ağız kokusu sorunu için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktayı sizler için derledim.

SAHURDAN SONRA AĞIZ BAKIMINIZI MUTLAKA YAPIN

Oruç tutarken beslenme düzeninin tamamen değişmesi, uzun süre boyunca aç ve susuz kalınmasına neden olmaktadır. Aç kalınan sürenin uzunluğuna bağlı olarak, ağız içerisinde çok kolay bir şekilde çoğalma ortamı bulan bakteriler diş çürüklerinin artmasına neden olurken, kötü kokuya da sebebiyet vermektedir. Özellikle sahurdan sonra gerekli olan diş temizliğinin yapılması bakteri oluşumunu azaltmada oldukça etkili bir yöntemdir.

Yemeklerden hemen sonra dış fırçalamak yerine, en az 1 saat sonra dişlerin fırçalanması ağız kokusuna neden olan bakteri oluşumunu azaltmaktadır. Aynı zamanda bu yöntem dişlerin daha az yıpranmasını sağlamaktadır. Eksiksiz bir ağız bakımı için dişlerin fırçalanması ile yetinilmemeli ve arayüz fırçaları ya da diş ipi kullanılması gerekmektedir.

STRES FAKTÖRÜ AĞIZ KOKUSUNU TETİKLER

Koku ağızdan kaynaklanıyor ise diş eti hastalıkları, diş çürüğü, ağızda bulunan eski bir dolgu ve kaplamalar mutlaka kontrol edilmelidir. Farklı rahatsızlıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilen kötü ağız kokusu, ağız içi tükürük akımının azalmasına sebep olan stres kaynaklı da olabilmektedir.

BAHARATLI YİYECEKLERDEN UZAK DURMAYA ÇALIŞIN

Ağız kuruluğuna sebep olan baharatlı yiyecekler kötü ağız kokusunu arttıran bir etkendir. Ayrıca bu besinler, terleme ve nefes yolu ile dışarı atıldığı zamanda kötü ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ramazan ayı boyunca lifli bitkisel ürünlerin tüketilmesi tükürük akımını hızlandıracağı için ağız içi temizliği bakımından büyük bir önem taşımaktadır.

1 BARDAK ÇAY İÇMEK YERİNE 1 DİLİM MEYVE TÜKETİN

Sahurda genel olarak tercih edilen çay, kahve gibi içecekler ve baharatlı yiyecekler ağız kuruluğunu çok daha fazla arttırmaktadır. Bu yiyecek ve içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve suları ile meyve, sebze ve tahıllı besinler gibi lif içeriği yüksek olan gıdaların tüketilmesi ağızdaki tükürük akımını hızlandırmayı sağlayacak ve kötü kokuları yok edecektir.

SÜT ÜRÜNLERİNİ AZ TÜKETMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Süt ürünleri çoğunlukla ağız kokusuna yol açabilmektedir. Tok tuttuğu için sahur sofralarında sık sık tercih edilen peynir ve yumurta tüketimi de ağız kokusu sorununu tetikleyen bir diğer etkenler arasında yer almaktadır.

Öğünlerde pırasa, domates ve kereviz gibi su içeriği bol sebzeleri tercih etmeniz durumunda ağız kokusu sorununuzun gitgide azaldığını fark edeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Ses Kısıklığına Dikkat başlıklı makalemizde ses kısıklığı ve ses kısıklığı neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

97
93 Paylaşım, 97 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir