Osmanlı Devleti’ndeki Kadınların Yaşamıyla İlgili Bilgiler


Osmanlı tarihinin tozlu sayfalarını sizler için karıştırdım ve Osmanlı Devleti’ndeki kadınların yaşamıyla ilgili bilgiler topladım.

Evlilik Konuları

Osmanlı’daki evliliklerde kadınların söz hakkı bulunmuyordu. Eğer aileler kararlaştırmışsa kadının bu evlilikten kaçabilme hakkı yoktu. Fakat erkeğin bu evliliği kabul etmeme hakkı vardı. Ancak kadınların kaçabilme veya istememe imkanı neredeyse mümkün değildi. Gayrimüslimlerde ise durum biraz daha farklı. Herhangi bir Müslüman gayrimüslim bir kadın ile evlenebiliyordu. Fakat gayrimüslim erkek, Müslüman kadınla evlenemiyordu. Aynı zamanda erkekler bahane göstermeden boşanıp yeni biri ile evlenebiliyordu.

Kadınların Giyim Tarzları

Osmanlı Devleti’nde kadınların giyimi yörelere göre değişiyordu. Fakat özellikle Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne göre tüm yörelerde ferace olarak adlandırılan uzun tesettür tarzı kıyafetten vazgeçilmiyormuş. Genel olarak giyim kuşam, gelir düzeyine göre değişiklik gösterirdi.

  • Gelir düzeyi yüksek kadınlar pamuklu veya ipekten biçilmiş ince bir gömlek altına şalvar benzeri kıyafetler giyiyordu. Ayrıca üzerine ferace takıyordu. Tabi ki kuşakları olmazsa olmazdı. Bazı kadınlar bu kombin üzerine entarilerini de giyerlermiş.
  • Daha düşük gelirli kadınlar kadife veya ipek kumaş kıyafetler kullanıyormuş. Tabi ki kıyafetlerinin üzerine yelek giymeyi ihmal etmiyorlardı.
  • Dar gelirli ve olanakları sınırlı olan kadınlar ise beledi olarak adlandırılan ucuz kumaşları kullanıyordu.

Osmanlı Devleti’nde yaşayan gayrimüslimler yörelerine göre yüzleri kapalı ya da açık dolaşabiliyorlardı. İstanbul ve Rumeli çevresinde yaşayan kadınlar yüzlerini açık bırakabiliyordu. Doğu ve Kafkasya’da yaşayanlar ise yüzlerini kapatıyordu.

Sevgili Muhabbetleri

Devlet-i Aliye’de el ele tutuşarak gezmek tabii ki günah ve yasak bir şeydi. Çiftler ya tesadüfen ya da görücü usülü veya tarla ve bahçe gibi yerlerde çalışırken birbirlerine rastlıyorlardı. Çiftler mektupla iletişim kuruyordu.

Evine Ekmek Getiren Emekçi Kadınlar

Belki bu başlık size garip gelecektir, fakat Osmanlı Devleti’nde çok sık rastlanmasa bile evine ekmek getiren aile reisi olan kadınlarda vardı. Bu kadınlar genel olarak ya dul ya da yetim oluyordu. Osmanlı Devleti’nde kadının çalışması normalde hoş karşılanan bir şey değildi. Fakat kocasından veya ailesinden miras kalan tarlaları işleten kadınlar ve bohçasını toplayıp zengin kadınlara kumaş satan kadınlar normal karşılanıyordu.

Dul Kadınlar

Kocasından ayrılan kadın mirasın az bir kısmını alıyordu. Kadına nafaka olarak yalnızca 3 aylık geçinme parası veriliyordu. Yoksul ve dul kadınlar kız çocuklarını zengin ailelere verebiliyordu. Hatta bu durum Osmanlı Devleti’nde adet haline gelmişti.

Dindar Kadınlar

Osmanlı Devleti’nde kadınların dini konularda bilgisi genel olarak erkeklerden çok daha fazlaydı. Fakat kadınların fıkıh öğrenimi ya da kadılık yapmaları yasaktı. Din eğitimi özellikle üst tabaka olarak nitelendirilen kadınlar arasında yaygındı.

Tarihi Yapı İnşaa Ettiren Kadınlar

(Görselde bulunan cami Edirnekapı’daki Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a adamış olduğu Mihrimah Sultan Cami’dir.)

Osmanlı Devleti’ndeki kadınlar paralarını keyiflerince harcayabiliyorlardı. Varlıklı kadınların bazıları vakıflara bağış yapıyor, bazıları ise bu vakıfları kendisi kurabiliyordu. Bunların haricinde kendi adına çeşme ve cami gibi yapılar inşa ettiren de oluyordu. Özellikle cami gibi büyük ve kutsal yapıtları hanedan üyeleri yaptırıyordu. Boğaz ve deniz kıyılarında yer alan sarayların birçoğu varlıklı kadınlar tarafından finanse edilmekteydi. Bugün İstanbul Boğazı’ndaki birçok yalı varlıklı ve üst tabaka kadınlar tarafından yaptırılmıştı desek yanlış olmaz.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan 2016 Yılının En Çılgın Kardan Adamları başlıklı makalemizde eğlence, foto galeri ve kardan adam hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

118
121 paylasim, 118 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı