Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2017

Osmanlı Döneminden Günümüze Gelen Gül Yağı Efsanesi

Osmanlı Döneminden Günümüze Gelen Gül Yağı Efsanesi

Kişisel bakım yalnızca bu dönemde değil, tarihte de önemli bir konu olmuştur. Osmanlı döneminden günümüze gelen gül yağı efsanesi ile ilgili bilgisi olmayanlar varsa şimdi dikkatli okusunlar. 🙂 Gül üretimi dendiği zaman aklımıza gelen ilk şehir şüphesiz ki Isparta’dır. Isparta, gülü yetiştirmekle kalmayıp gül suyu ve güle dair her tür ihtiyaca yönelik üretim sağlamaktadır. Eğer sizde evinizde kendi gül yağınızı yapmak istiyorsanız, çok pratik bir tarif vereceğim.

  • 1 kilogram taze gülü 2 litrelik cam bir kavanoza doldurun. Daha sonra güllerin üstünü örtecek kadar hakiki sızma zeytinyağını kavanoza ilave edin. Ardından kavanozun kapağını sıkı bir şekilde kapatın.

Hazırladığınız karışımı yaklaşık olarak 1 ay boyunca güneş alan bir yerde muhafaza edin. 1 ay sonra güllerden elde ettiğiniz saf gül yağını cam bir şişeye doldurun. Bu şişedeki yağı 10 gün kadar kıpırdatmayın ve şişeyi asla çalkalamayın. Amaç yağın dibinde bulunan özü elde etmek ve gül yağını sıvıdan ayırmak olacaktır. Nedeni ise; gül yağı içerisinde hariçten sıvı kalması durumunda yağ belirli bir zaman sonra bozulduğu içindir. Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde uyguladıktan sonra kendi saf gül yağınızı elde etmiş oluyorsunuz. 🙂

Neden Gül Yağı?

  • Gül ile cilt nemlenir, temizlenir ve kırışıklıklar giderilir.
  • Çağlar boyu gül kokusunun huzur verdiği ve dinginlik sağladığı bir gerçektir. Aynı zamanda hafif bir koku olarak çok popülerdir.
  • Gül yağı derideki yaraları ve deri hastalıklarını iyileştirmede şifa niyetine kullanılmaktadır.
  • Gül yağı eskiden Osmanlı tıbbında ruh hastalıkları tedavisinde bile kullanılmıştır.
  • Gül suyu ve balın karıştırılarak oluşturulduğu gül macunu ve şerbeti ise hazımsızlıkların yok edilmesi için halen kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir.
  • Gül yağı cildi sıkılaştırdığı için ciltte oluşan kırışıklıkları gidermeye büyük bir oranda yardımcı olmaktadır.
  • Cildi bakterilere karşı koruyan gül yağı aynı zamanda ciltte ortaya çıkan istenmeyen lekeleri onarır.
  • Sadece cilt için değil, gül yağını saç bakımı için de kullanabilirsiniz. Saç diplerinizi güçlendirmek ve saçlarınıza doğal bir parlaklık kazandırmak istiyorsanız, gül yağı sizin için en doğru bakım tercihi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Zaman Geçtikçe Fayda Sağlamak Yerine Zararı Olan Alışkanlıklar başlıklı makalemizde fayda sağlayan alışkanlıklar, zararı olan alışkanlıklar ve kadınların en temel alışkanlıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz