otenazi-nedir-nasil-uygulanir

Ötenazi Nedir? Nasıl Uygulanır?


Ötenazi, bildiğimiz üzere evcil hayvanlarımızın yaşam savaşında galip gelemeyeceği o kötü ve acılı durumlarda mecbur kalarak başvurduğumuz bir yöntemdir. Buna göre söz konusu can çekişen canlı, eğer sahip olduğu hastalık ya da durum neticesinde yaşayamayacak kadar şartların pençesindeyse ve kurtarılama olasılığı yoksa bu kötü ve anlamsız acı çekme eylemini sonlandırmak amacı ile çoğu zaman acısız, bazense küçük acılar ile uygulanan öldürücü etkiye sahip olan enjeksiyonla yaşamdan ayrılmaktadır. Fakat ötenazi, aslında yalnızca hayvanlar için kullanılmaz. Aynı zamanda bizler için yani insanlar için de kullanılmaktadır. Bu uygulama her dönem tartışma konusu olup gündeme gelmektedir. Yüksek dozda ayarlanarak uygulanan ilacın hem ağrı dindirici hem de uyuşturucu etkiler gösteren diğer ilaçlar ile birlikte verilerek insana uygulanan ötenazi işlemi, aktif ve pasif olarak ikiye ayrılmaktadır.

Aktif Ötenazi ve Pasif Ötenazi Nedir?

Ötenazi, uygulanışlarına ve yönelimlerine göre iki ana gruba ayrılır. Bu iki ayrım noktası ceza kanunlarında farklı yaptırımlar görmektedir. Veya bazı bölgelerde hiçbir yaptırım almaz.

Aktif ötenazi uygulaması: Hastaya ölümcül dozda bulunan ötenazi karışımının direkt olarak verilerek hastanın öldürülmesiyle sonuçlanması durumunu ifade eder. Aktif ötenazi, birçok ülkede yasak olmakla birlikte Belçika ve Lüksemburg ülkelerinde bazı uç durumlar için yasaldır. Aynı zamanda ABD’nin Montana, Oregon, Washington ve Vermond eyaletlerinde de aktif ötenazi işlemi şuan için yasaldır. Ötenazinin yasallaştığı ülkelerden bir diğeri olan İsviçre, bu işte bir hayli rağbet gören ülkedir.

Pasif ötenazi uygulaması: Bu uygulamada ise hastanın doktor kontrolü ile hayatına son vermek yerine, durumu kötüye giden hastalarda tedavi amacı ile bir uygulamanın yapılmamasıdır. Aynı zamanda yalnızca ağrı kesici verilerek sona yaklaşılmasını beklemektir. Aktif ötenaziden sonuç itibari ile aslında hiçbir farkı yoktur. Sadece prosedür olarak farklı olmakla birlikte, ceza kanunlarında bu detayda dikkate alınır.

Ölüm Durakları: Ötenazi Klinikleri

Ötenazi klinikleri, ötenazinin yasal olduğu bölgelerde kurulmuştur. Gerek terapi yöntemleri gerekse geliştirdikleri özel karışımlar ile bu işi hasta için çok daha kolay bir hale getirerek profesyonel bir şekilde yapan tıp merkezleri konumundadır.

Kliniklerin hastaları kabul etmek için ön koşulları vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi, hastanın tedaviye cevap veremeyecek kadar kötü bir durumda olmasıdır. Yani hastanın ölümünün kesin olmasıdır. Elbette ki yalnızca bu durum için ötenazi istenmiyor! Aynı zamanda hastanın içinde bulunduğu acılı durumdan kurtulmak istemesi de şart olarak sunulmaktadır.

İçeriğindeki sodyum pentobarbital maddesi ile yapılan karışım sayesinde çaresiz olan hastayı acı çekmeden ölüme kavuşturan bu ölüm merkezi klinikler, 10 bin dolara kadar bir maliyetle ötenazi işlemini yapmaktadır.

Ötenazi Yaptırmak Yasal Mı?

Yukarıdaki kısımda bazı ülkelerden ve Türkiye’de yasal olmamasından bahsettik. Ülkemizde ötenazi her kim tarafından ve ne gerekçe ile uygulanırsa uygulansın, 5237. sayılı TCK gereğince tasarlayarak adam öldürme suçu kapsamında değerlendirilir. Ve sonucu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanmaktır.

Hastanın çektiği acıları dindiren ve kötü hallerden alıkoyan ötenazi işlemi faydalı bir eylem olsa bile, dini gerekçeler gösterilerek ülkemizde uygulanması kesinlikle yasaktır. Öyle ki, İslam açısından baktığımız zaman insanın hayat vereni ve yaratanı Allah’tır. Bu sebepten dolayı insanın kendi hayatı üzerinde karar verebilme hakkı bulunmaz. Ancak gerek hasta yakınları, gerekse hastaların kendileri açısından bu durum kabul edilir değildir. Öyle ki, ölümü seçecek kadar kötü durumda olup acılar çeken hastalara ötenazi uygulayan ünlü kurumlardan biri Latince ‘onur’ anlamına gelen bir merkezdir. Bu detaya göre insan, bir insanın girebileceği en kötü durumdayken hâlâ yaşamaya devam ederse, bu sadece onur zedelemekten başka bir işe yaramayacaktır. Fakat bunlar bizim tartışma konumuz değil tabi ki. Biz, olması gerektiği gibi olayın gözlemlenebilir tarafını ele alıyoruz.

Ötenazi Nasıl Uygulanır?

Ötenazi işlemi, ilk olarak derin bir sorgulama ve terapi ile başlamaktadır. Hastanın ölümü seçtiğinin kesin bir şekilde kendisi tarafından dile getirmesi istenir. Ayrıca ötenazi isteyen hastanın ölüm ile ilgili açık sözlülükle bilgilendirilmesi gerekir. Hastayı hem incitmeden hem de kibar bir şekilde ötenazi uygulandığı zaman neler olacağı bütün açıklığıyla anlatılır.

Ötenazi enjeksiyonu ölümcül ve çok ama çok güçlü karışımlar olduğu için geri dönüşsüz bir sonuca sebep olacağından dolayı hasta ve hasta yakınlarına bildirildiği belgelenir ve onayları saklanır. Bütün bu uygulamaların ardından ise ötenazi ilacını vücuduna enjekte edecek olan hastaya neler hissedeceği tek tek bildirilir. Ötenazi iğneleri, içeriğinde bulunan maddelerden dolayı genellikle ölümcül etki göstermeden hemen önce hastanın bilincini yitirecek kadar etkisi altına alacağı bildirilir. Uyuşturucu gibi bir etki olan ya da uykuya daldıracak kadar güçlü olan çok farklı bir etkidir.

Ötenazide kullanılan ve hastayı öldüren yüksek dozda ayarlanan bu ölümcül ilaç, insan sistemini felç eder. İlaç uygulandıktan sonra ise hasta derin bir uykuya dalar. Uyku esnasında hiçbir şey hissetmediği gibi, yapılan ilaç solunumunu tamamen durdurur. Böylece etkiler yavaş yavaş göstermeye başlar. Tam o saniyelerde ise gerçekleşen bu durumlar hasta açısından acı verici hiçbir şey bulundurmaz. Yalnızca hasta yakınlarının metanetli kalması gerekir.

Ötenazinin Tarihi

Ötenazi işlemi, Antik Yunan’dan Antik Roma’ya kadar uzanan çok eski dönemlerde bile geniş bir coğrafya boyunca tartışılmaktaydı.

Günümüzde tartışılmaya devam eden ötenazi uygulaması, hem Zeno hem de Aristo gibi düşünürlerin ‘doğru’ bulduğu işlemlerdir. Kendileri tarafından bunun toplum için gerekli olduğu da iddia edilmiştir. Diğer bir yandan ise Montaigne kaleme aldığı bazı eserlerinde, Francis Bacon ise düşüncelerini aktardığı bazı kitaplarında bu konuya değinmiştir.

Yaşarken ölmekten beter duruma düşmektense, ölmenin daha tutarlı olduğunu savunmuşlardır. Hatta bu düşünceye göre Antik Yunan’da zaten ölecek olan hastalara masraf yapılıyor olması bile yanlış bir davranış olarak görülmekteydi. Fakat günümüzde bile geçerliliği olan Hipokrat Yemini, bu konuda son derece nettir. ‘Hastaya hekim tarafından asla ve asla ölümcül bir ilaç verilemez, hastanın ölmesine asla müsaade edilemez ve hasta hiçbir zaman ölüme teşvik edilemez.’ Darwinist düşüncenin yayılması ile birlikte insan hayatının dinlerde söylendiği kadar kutsal ya da farklı bir şey olmadığı, insanında diğer hayvanlar ile çok benzer bir canlı olduğu, ayrıca hastanın gerçekten istediği durumlarda ölme hakkının saklı tutulması gerektiği düşüncesi hâkim olmuştur. Yani bu durum eskiye nazaran çok daha da bilinir ve daha kabul edilir olmuştur. Bu düşünceler elbette ki ötenazinin daha fazla tartışılabilir bir hale gelmesine zemin hazırlamıştır.

Bugünse bilindiği üzere ve yazımızda da bahsettiğimiz gibi, ötenazi işlemi birçok ülkede yasaktır. Yalnızca belli başlı bölgelerde serbest olup uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Şekil Almayan Saçlar Uyarı Veriyor başlıklı makalemizde psikoloji, saç bakımı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

89
88 Paylaşım, 89 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir