otenazi-nedir

Ötenazi Nedir?


Ötenazi, kişinin tedavisi mümkün olmayan hastalık sonucunda daha fazla acı çekmemek için kendi isteği ile hayatına son vermek istemesidir. ülkemizde yasal olmayan bu uygulama bir çok Avrupa ülkesinde uygulanmaktadır. kişinin kendi isteği üzerine veya bilinci kapalı durumda iken birinci derece yakınlarının isteği ile kişinin hayatının sonlandırılmısı intihar ya da cinayet midir? bir islam ülkesi olan Türkiyede Ötenazi Nedir ve caiz midir?

Dinimizce Ötenazi Caiz Değildir

Kişinin, kendi hayatlarına ne olursa olsun kendi istekleri ile son vermesi intihardır. Bu sebeple ötenazi dinimizce caiz değildir. Konu ile ilişikili Hadisi Şerif’te ” Ey ALLAH’ın kulları ! Tedavi olun. Çünkü ALLAH yarattığı her hastalık için şifa verir.” buyrulur.

 Türkiye’de Ötenazi

Peki, ülkemizde yasal olmayan ötenezi yasal olmayan yollar ile uygulanmıyor mudur? Hepimizin başına gelmese de birçoğumuzun yakın çevresinden veya ailemizden duymuşuzdur. Uzun dönem yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastamız tüm organ fonksiyonlarını kaybetmiş fakat makinalar ilaçlar yardımı ile bilinci kapalı yaşamını sürdürüyor. Bazen bu süreç iyileşme olmadan yıllarca sürülebiliyor.

Hasta bu dönemde uyanmıyor veya kendi yaşamsal faaliyetlerini hiç bir şekilde yerine getiremiyor. İyileşme imkânı yok fakat iyi bir bakım ve yoğun bir medikal destek ile yıllarca yaşamaya devam edebilir. Böyle durumlarda bakmakla yükümlü olan kişilerden onayı alınarak medikal destek kesilebiliyor. Yalnızca medikal destek veya makinalarla yaşamını devam ettiren hastaya bir nevi pasif ötenazi uygulanıyor.

Kişinin hak ve özgürlükleri arasında ”Yaşama Hakkı” en kutsal olanıdır. İşte tam da bu noktada bilim ve etik karşı karşıya gelmekte ve sonuca ulaşılamamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda istatistiksel verilerce insanların birçoğu aktif veya pasif ötenaziyi kabul etmemiş fakat sağlık sektöründe çalışan hekim ve hemşireler hastaların bu zorlu süreçlerine şahit olduklarından dolayı pasif ötenaziyi kabul etmek istemişlerdir. Yadsınamaz sayıda insanlar, ne durumda olursa olsun irade dışı hayatının sonlandırılmasında, bir başkasının kararını kabul etmemiştir.

Ötenazinin kabul edilememesi haksız sebeplere sahip değil. İhtimaller dâhilinde de olsa tıpta yanılma payları vardır. Tedavisi mümkün olmadığı söylenen, belli bir zaman biçilmiş fakat şuan hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdüren insanlarla hepimiz karşılaşmışızdır. İnsanlar, ötenazinin tıbbın gelişmesini önleyeceğini, doktorlara olan güvenin azalacağını ve ne yazık ki suiistimallerin artacağını düşünmektedirler. Bu nedenle TCK’ya göre ötenazi ülkemizde yasal değildir.

Bir önceki yazımız olan Fazla Parfüm Sıkmanın Dezavantajları başlıklı makalemizde aksesuar, parfüm kullanımı ve parfüm kullanmanın zararları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

69
64 paylasim, 69 puan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı