otenazi-nedir

Ötenazi Nedir?


Ötenazi, kişinin tedavisi mümkün olmayan hastalık sonucunda daha fazla acı çekmemek için kendi isteği ile hayatına son vermek istemesidir. ülkemizde yasal olmayan bu uygulama bir çok Avrupa ülkesinde uygulanmaktadır. kişinin kendi isteği üzerine veya bilinci kapalı durumda iken birinci derece yakınlarının isteği ile kişinin hayatının sonlandırılmısı intihar ya da cinayet midir? bir islam ülkesi olan Türkiyede Ötenazi Nedir ve caiz midir?

Dinimizce Ötenazi Caiz Değildir

Kişinin, kendi hayatlarına ne olursa olsun kendi istekleri ile son vermesi intihardır. Bu sebeple ötenazi dinimizce caiz değildir. Konu ile ilişikili Hadisi Şerif’te ” Ey ALLAH’ın kulları ! Tedavi olun. Çünkü ALLAH yarattığı her hastalık için şifa verir.” buyrulur.

 Türkiye’de Ötenazi

Peki, ülkemizde yasal olmayan ötenezi yasal olmayan yollar ile uygulanmıyor mudur? Hepimizin başına gelmese de birçoğumuzun yakın çevresinden veya ailemizden duymuşuzdur. Uzun dönem yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastamız tüm organ fonksiyonlarını kaybetmiş fakat makinalar ilaçlar yardımı ile bilinci kapalı yaşamını sürdürüyor. Bazen bu süreç iyileşme olmadan yıllarca sürülebiliyor.

Hasta bu dönemde uyanmıyor veya kendi yaşamsal faaliyetlerini hiç bir şekilde yerine getiremiyor. İyileşme imkânı yok fakat iyi bir bakım ve yoğun bir medikal destek ile yıllarca yaşamaya devam edebilir. Böyle durumlarda bakmakla yükümlü olan kişilerden onayı alınarak medikal destek kesilebiliyor. Yalnızca medikal destek veya makinalarla yaşamını devam ettiren hastaya bir nevi pasif ötenazi uygulanıyor.

Kişinin hak ve özgürlükleri arasında ”Yaşama Hakkı” en kutsal olanıdır. İşte tam da bu noktada bilim ve etik karşı karşıya gelmekte ve sonuca ulaşılamamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda istatistiksel verilerce insanların birçoğu aktif veya pasif ötenaziyi kabul etmemiş fakat sağlık sektöründe çalışan hekim ve hemşireler hastaların bu zorlu süreçlerine şahit olduklarından dolayı pasif ötenaziyi kabul etmek istemişlerdir. Yadsınamaz sayıda insanlar, ne durumda olursa olsun irade dışı hayatının sonlandırılmasında, bir başkasının kararını kabul etmemiştir.

Ötenazinin kabul edilememesi haksız sebeplere sahip değil. İhtimaller dâhilinde de olsa tıpta yanılma payları vardır. Tedavisi mümkün olmadığı söylenen, belli bir zaman biçilmiş fakat şuan hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdüren insanlarla hepimiz karşılaşmışızdır. İnsanlar, ötenazinin tıbbın gelişmesini önleyeceğini, doktorlara olan güvenin azalacağını ve ne yazık ki suiistimallerin artacağını düşünmektedirler. Bu nedenle TCK’ya göre ötenazi ülkemizde yasal değildir.

Bir önceki yazımız olan Saç Boyalarının Olumsuz Etkileri Var Mıdır ? başlıklı makalemizde saç bakımı, saç boyamak ve saç boyasının zararları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

69
64 Paylaşım, 69 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir