Oturma İzni Almak Neden Gereklidir?


Son günlerde yapılan araştırma sonuçlarına göre özellikle beyaz yakalı dediğimiz iyi eğitimli ve güzel şirketlerde çalışan pek çok vatandaşın yaşayacak yeni bir ülke arayışında olduğu açık bir şekilde ortaya çıktı. Bu durumun en bariz kanıtı ise Amerika Birleşik Devletleri’nin meşhur yeşil kart yani Green Kart piyangosuna Türkiye’den yapılan başvurunun artması oldu. Ne yazık ki vatandaşlar adeta ülkeyi terk etmek için çabalıyor.

Ülkeyi Terk Etmek İsteyenler İki katına Çıktı

Green Kart yani yeşil kart başvuruları iki katına çıktı. ABD’nin her yıl dünya çapında yaptığı yeşil kart piyangosuyla senede yaklaşık olarak 55 bin kişiye 10 yıllık oturum imkânı sağlıyor. Belli bir süre sonra ise şartlara uygunluk sağlarsanız vatandaşlık kazanabiliyorsunuz. Türkiye’den senede yaklaşık 2 bin kişinin bu piyangodan faydalandığı göz önünde bulunduruluyor. Önceki yıllarda yaklaşık 180-200 bin kişinin başvurduğu bu piyangoya bu yıl başvurular 400 bin adede ulaşmış durumda. Yani ülkeyi terk etmek isteyenlerin sayısı iki katına çıkmış oldu. Rakamlardan da görülebildiği üzere bu gibi bir piyango, başvuru yapanların çok önemli bir kısmına çıkmamaktadır. Peki, tek alternatifiniz Amerika mı? Tabi ki de hayır! Bize çok daha yakın olan Avrupa kıtasında da oturum alarak yaşamınızı sürdürmeniz mümkün.

Oturma İzni Almak Neden Gereklidir?

Herkes vatandaşlık alma peşinde fakat bir ülkeden oturum aldığınız zaman zaten pek çok farklı haklarından faydalanabilme şansına sahipsiniz. Yalnızca seçme ve seçilme gibi bazı imkânlardan faydalanamıyorsunuz o kadar. Fakat o ülkede çalışma, o ülkede ev sahibi olma, ülkenin sağlık sisteminden faydalanma gibi haklarınız bulunmaktadır. Üstelik oturma izni almak vatandaşlıktan çok daha kolay bir şekilde alınabiliyor. Hatta gideceğiniz ülkede oturum almak için illa ki ülkeyi terk etmek zorunda da değilsiniz. Devamlı seyahat eden bir iş adamı/iş kadını olabilirsiniz ve vize işleri ile uğraşmak istemiyor olabilirsiniz ya da başka bir ülkede de işlerinizi büyütmek istiyor olabilirsiniz diyelim. Bu gibi bir durumda da Avrupa’da bir ülkenin oturumuna sahip olmanız sizi için çok büyük avantajlar sağlıyor olacaktır.

Bakalım siz o şanslı kişilerden olabilecek misiniz? 🙂

Bir önceki yazımız olan Gaziantep'in Para Ağacı başlıklı makalemizde gaziantep müzesi, gaziantep para müzesi ve para ağacı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

89
88 paylasim, 89 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı