ozguven-eksikligi

Özgüven Eksikliği


Çoğu insanların en büyük sorunu özgüven eksikliğidir. Bir insanda özgüven eksikliği var ise o insandan hiçbir zaman kendine başına bir girişim veya başarı beklememek gerekir. Özgüveni eksik olan insanlar kendilerine güvenmedikleri gibi başka insanlara da güvenmekte zorlanırlar. Herhangi bir işi yapma konusunda kendilerine yol gösteren birinin olmasını isterler. Özgüven eksikliği olan insanlar belli bir kalıba göre yaşar ve bu kalıpların dışına çıkmaya cesaret edemezler. Çünkü bu kalıplarda buldukları emniyete ve güvene sarılırlar. Yeniliği kolay kolay kabul etmeyen bu insanların giriştikleri her işte başarısız olma ihtimali vardır. Hayatın getirilerine ve sürprizlerine karşıda yüksek bir direnç sahibidirler. Özgüven eksikliği sorunu olan kişiler adeta başarısız olmak için özel bir çaba harcıyor gibidir. Başlarına gelen her türlü başarısız sonuç onların özgüvenlerinin çok daha fazla zayıflamasına sebep olmaktadır. Bu kişilerin hiçte normal olmayan çocukluk hatıraları ve aile yaşantılarının olması muhtemeldir. Aile baskısına maruz kalarak yetişen çocuklarda daha sık özgüven eksikliği görülmektedir. Anne ve baba sevgisinden mahrum bırakılmış çocuklarda da özgüven eksikliğinin diğer çocuklara göre daha çok görüldüğü de bir gerçektir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Özgüven eksikliğini ortadan kaldırmak, yolunda gitmeyen tüm işlerin yoluna girmesi için atılacak en önemli adım olacaktır. İster ergenlik döneminde olsun, isterse çocukluk döneminde olsun özgüven eksikliği yaşayan kişinin kendi kendine bir işlere kalkışması ve bir şeyleri başarmaya çalışması için desteklenmesi gerekir. Özgüven eksikliği olan kişi yaptığı bir işte başarısız olsa bile motivasyonunu kaybetmemesi için motive edici telkinler ile ayağa kalkıp yoluna devam etmelidir. Bu gibi destekleyici davranışlar sayesinde kişinin özgüven eksikliğini yavaş yavaş ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sorunun ortadan kalkmasındaki en önemli nokta kişinin kendini doğru düşünceler ile beslemesidir. Tabi bunu yapabilmek için kendini tanımalı ve kontrol etmeyi bilmelidir. Bunu yapabilmek için kişinin kendi içine odaklanması ve kendinin farkına varması gerekiyor. Üstelik pozitif kişilerle birlikte vakit geçirip kendisini enerji ile doldurursa, yaşadığı olumsuz ve güvensiz duygulardan kurtulması çok daha kolay olacaktır.

Hoşça kalın… 🙂

Bir önceki yazımız olan Karma Eğitim Karmaşası başlıklı makalemizde eğitim, karma eğitim ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

73
73 paylasim, 73 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı