Parlak ve Yumuşak Saçlar İçin Öneriler


Daha parlak ve yumuşak saçlar için öneriler ile sizde sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Sık saç yıkama, periyodik yapılan boyama ve ısı kullanarak yapılan şekillendirme işlemleri sebebi ile saçlar zamanla hasar görür ve kurumaya başlar. Elinizi saçınıza attığınız zaman ipeksi yumuşaklıktaki saçlar yerine, saman gibi saçlara dokunduğunuzu düşünüyorsanız o halde saçlarınızı acilen bakıma alma zamanın gelmiş demektir. Bu gibi durumlarda ilk yapmanız gereken şey boya ve şekillendirme için ısı kullanmaya biraz ara vermek olacaktır. Bu aşamadan sonra ise sıra geliyor saç yıkama ve saç bakımı uygulamalarına… Kullandığınız şampuan ve saç kremi mutlaka saçınıza uygun olmalıdır.

Kuru saçlara özel olarak üretilen şampuanların nemlendirici özelliği bulunanı kullanmanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca saçlarınızı her gün şampuanlamayın. Çünkü bu alışkanlık saç derisini ve saç uçlarını kurutacaktır. Her gün duş almak zorunda kalıyorsanız saçınızın yapısına uygun olan şampuanınızı yarı yarıya su ile açarak kullanın. Ya da yalnızca saç kremi kullanarak duşunuzu bitirin. Hatta benim önerim kuru saçlarınız varsa haftada bir soğuğa yakın su ile saçlarınızı yıkarken durulama suyuna elma sirkesi karıştırabilirsiniz. Saç bakımı konusunda en başarılı yöntem elbette doğal çözümlerdir.

Saç tipinize uygun olarak hazırlanan doğal yağ bakımları ile saçlarınıza ipek gibi yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Saç kırıklarını önlemek ve yumuşak saçlar elde etmek için en başarılı yağlardan biri Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağını saçınız için kullanırken dilerseniz ısıtarak da kullanabilirsiniz. Ya da yağı saçınıza sürmeden önce avucunuza döküp ellerinizi birbirine sürterek yağı elinizde ısıtabilirsiniz. Daha sonra ellerinizle saçınıza iyice uygulayıp saçınızı örün ve gece bu şekilde yatın. Sabah kalktığınızda saçınızı yıkayabilirsiniz.

Saçları nemlendirip, saç uçlarındaki kırıkları engelleyen hem yumuşamasını hem de parlamasını sağlayan doğal yağlardan biri de argan yağıdır. Argan yağını hem yıkama öncesinde kullanabilir hem de yıkama sonrasında kullanabilirsiniz. Argan yağı, saçları yağlı göstermeyen bir yapıda olduğundan dolayı yıkama sonrasında saç uçlarına kullanmayı tercih etmenizi öneririm. Bunların yanı sıra kullanabileceğiniz diğer doğal yağlar; avokado yağı, tatlı badem yağı ve jojoba yağıdır.

Bir önceki yazımız olan Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri başlıklı makalemizde kuru saç bakımı ve saç bakım maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
93 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir