pedofili-nedir

Pedofili Nedir?


Son günlerde gündemi meşgul eden ve herkes tarafından bilinmesi gereken en ciddi konulardan biri pedofilidir. Peki, sıkça duyduğumuz ve çocuk istismarına karşı mutlaka ailelerin bilmesi gereken pedofili nedir?

Halk arasında ‘sübyancılık’ olarak bilinen pedofili bir hastalık türüdür. Kişide ergenlik dönemine girmemiş bir çocukla veya çocuklarla cinsel etkinlikte bulunma eğilimi olan, cinsel yönden uyarıcı fantezilerinin ve cinsel dürtülerinin yineleyici bir biçimde en az 6 aylık bir süre boyunca ortaya çıkması hali pedofilidir.

Aileler Çocuklarını Pedofilik Kişilerden Nasıl Koruyabilir?

Son zamanlarda üst üste yaşanan üzücü olaylardan sonra bu konu hakkında yazarak anne ve babaları pedofili hakkında bilgilendirmek ve ne gibi önlemler almaları gerektiği konusunda bilgilendirmek istedim. Günümüzde özellikle internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte çocuk istismarı olaylarının çok sık bir şekilde yaşandığına tanık oluyoruz. Çocuk istismarının pek çok boyutu vardır. Bunlar; duygusal, fiziksel, ihmal ve cinsel istismardır. Bu istismar çeşitleri arasında en zor anlaşılan ise cinsel istismardır. Bunun sebebi ise kurbanın bunu çeşitli sebeplerden dolayı gizli tutması ya da cinsel istismara uğradığını anlamayacak kadar küçük bir yaşta olmasıdır.

Ailelerin Alabileceği Önlemler

  • Çocuğunuzun kimlerle vakit geçirdiğini takip etmelisiniz. Çevrenize yeni taşınan bir komşusunuz varsa ve çocuğunuza karşı çok ilgiliyse, o komşunuz hakkında (fark ettirmeden) bilgi toplamalısınız.
  • Çocuğunuzun internette hangi sitelerde vakit geçirdiğini kontrol edin. Sadece evde değil, ev dışında internete ulaşımı var mı diye kontrol etmelisiniz.
  • Çocuğunuzun arkadaşları ile iletişim kurun. Son zamanlarda garip davranışları var mı diye arkadaşlarına sorup öğrenebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun yakınındaki kişilere karşı her zaman dikkatli olun.
  • Çocuğunuzla aranızdaki iletişimi her zaman güçlü tutun. Eğer ki aranızdaki ilişki bozuksa mutlaka profesyonel bir destek olarak iletişimsizliğinizi ortadan kaldırın.
  • Çocuğunuzun davranışlarını gözlemleyin. Hal ve hareketlerinden şüphelendiğinizde doğru bir şekilde konuşarak onu anlamaya çalışın.
  • Çocuğunuzun yabancı kişilerden ya da aile dışındaki bireylerden şeker, çikolata gibi yiyecekleri almaması konusunda uyarın. (Özellikle küçük yaştaki çocuklar için mutlaka bu önlem alınması gerekir)
  • En ve en ÖNEMLİSİ! Çocuğunuzun kapı önünde, mahallede, sokakta hiçbir şekilde tek başına oyun oynamasına izin vermeyin. 5 dakika bile gözünüzün önünden ayırmayın!

Çocuğunuzu pedofilik kişilerden korumanız dileğiyle, hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Niçin Evleniyoruz? başlıklı makalemizde aşk, evlilik ve evlilik korkuları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

68
76 paylasim, 68 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı