Prenatal Tanı Nedir?


Prenatal tanı nedir adından da anlaşılacağı üzere fetusta ki var olabilecek her hangi bir patolojik durumun doğum gerçekleşmeden önce çeşitli tanı yöntemleri ile ortaya konmasıdır. Günümüzde teknolojinin geldiği seviyeyi göz önünde bulundurursak buna paralel olarak tıp alanında da bu gelişimin olması kaçınılmaz bir gerçek. Gerek görüntüleme yöntemleri gerekse de amniyon sıvısından alınan sıvı örneklerinin yüksek sensitivite ve spesifite oranlarıyla tanının konmasında ki hata payını oldukça düşürmektedir.

Prenatal tanı ile henüz doğum gerçekleşmeden bebeğin birinci, ikinci veya üçüncü trimesterinde ki gelişim aşamalarında yapılan ikili veya üçlü tarama testleri ile artık bir ön tanı koyabilmek oldukça kolay. Yapılan bu testlerde bakılan bazı hormon veya maddelerin yüksekliği hekimler açısından yol gösterici olmakta. Özellikle çeşitli doğumsal anomalilerin, kromozomal anomalilerin (down sendromu, patau sendromu, edward sendromu vb. ) çeşitli depo hastalıklarının veya bunların beraberinde gelen tüm sistemik patolojilerin önceden görülebilmesinde yardımcı olmakta.

Tabir bu durum erken müdahale imkânı sunmaktadır. Hali hazırda artık erken tanı ve tedavi son derece kıymetli. Prenatal tanıda yakalanacak erken bir vakanın hem fetüsün sağlığını korumada hem de bu durumun annede oluşacak sağlık problemlerinin önüne geçebilmesinde ciddi faydası bulunuyor. Özellikle görüntüleme yöntemi olarak kullanılan ultrasonografinin ciddi avantajları bulunmakta.

Bu görüntüleme yönteminde radyasyona maruziyet söz konusu olmadığı için gebelerde hiç bir problem teşkil etmemekte. Çünkü ultrasonografi ses dalgalarının kullanılıp oluşturulduğu bir görüntüleme yöntemi. Aynı zamanda maliyet açısından da oldukça ucuz olması her hangi bir külfet oluşturmamakta.

Prenatal tanının bir diğer yanı da ailenin gebeliğin gidişatı hakkında bilgi sahibi olabilmeleri. Yani ciddi bir sağlık probleminin bulunması veya anne sağlığının bu gidişattan etkilenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gebelik sonlandırılabilmekte. Tabir bu durumun hekim tarafından aileye iletilip son kararın yine aile tarafından verilmesi gerekiyor.

Kısaca prenatal tanı yöntemi hem doğacak olan bebek hem de anne sağlığı açısından oldukça önemli. Günümüz tıp teknolojisinin bize sunduğu bu imkânların ilerleyen zamanlarda daha ileri aşamalara gideceği bir gerçek. Hızla ilerleyen bu alanın bir ucundan sizin de tutmanız dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Nasıl Yatılır? başlıklı makalemizde gebelikte nasıl yatılır ve uyku düzeni hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

74
71 Paylaşım, 74 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir