Prenatal Tanı Nedir?


Prenatal tanı nedir adından da anlaşılacağı üzere fetusta ki var olabilecek her hangi bir patolojik durumun doğum gerçekleşmeden önce çeşitli tanı yöntemleri ile ortaya konmasıdır. Günümüzde teknolojinin geldiği seviyeyi göz önünde bulundurursak buna paralel olarak tıp alanında da bu gelişimin olması kaçınılmaz bir gerçek. Gerek görüntüleme yöntemleri gerekse de amniyon sıvısından alınan sıvı örneklerinin yüksek sensitivite ve spesifite oranlarıyla tanının konmasında ki hata payını oldukça düşürmektedir.

Prenatal tanı ile henüz doğum gerçekleşmeden bebeğin birinci, ikinci veya üçüncü trimesterinde ki gelişim aşamalarında yapılan ikili veya üçlü tarama testleri ile artık bir ön tanı koyabilmek oldukça kolay. Yapılan bu testlerde bakılan bazı hormon veya maddelerin yüksekliği hekimler açısından yol gösterici olmakta. Özellikle çeşitli doğumsal anomalilerin, kromozomal anomalilerin (down sendromu, patau sendromu, edward sendromu vb. ) çeşitli depo hastalıklarının veya bunların beraberinde gelen tüm sistemik patolojilerin önceden görülebilmesinde yardımcı olmakta.

Tabir bu durum erken müdahale imkânı sunmaktadır. Hali hazırda artık erken tanı ve tedavi son derece kıymetli. Prenatal tanıda yakalanacak erken bir vakanın hem fetüsün sağlığını korumada hem de bu durumun annede oluşacak sağlık problemlerinin önüne geçebilmesinde ciddi faydası bulunuyor. Özellikle görüntüleme yöntemi olarak kullanılan ultrasonografinin ciddi avantajları bulunmakta.

Bu görüntüleme yönteminde radyasyona maruziyet söz konusu olmadığı için gebelerde hiç bir problem teşkil etmemekte. Çünkü ultrasonografi ses dalgalarının kullanılıp oluşturulduğu bir görüntüleme yöntemi. Aynı zamanda maliyet açısından da oldukça ucuz olması her hangi bir külfet oluşturmamakta.

Prenatal tanının bir diğer yanı da ailenin gebeliğin gidişatı hakkında bilgi sahibi olabilmeleri. Yani ciddi bir sağlık probleminin bulunması veya anne sağlığının bu gidişattan etkilenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gebelik sonlandırılabilmekte. Tabir bu durumun hekim tarafından aileye iletilip son kararın yine aile tarafından verilmesi gerekiyor.

Kısaca prenatal tanı yöntemi hem doğacak olan bebek hem de anne sağlığı açısından oldukça önemli. Günümüz tıp teknolojisinin bize sunduğu bu imkânların ilerleyen zamanlarda daha ileri aşamalara gideceği bir gerçek. Hızla ilerleyen bu alanın bir ucundan sizin de tutmanız dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan İngiltere'nin En Çok Konuştuğu Down Sendromlu Çiftin Düğünü başlıklı makalemizde aşk, down sendromu ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

74
71 paylasim, 74 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı