prostat-kanserinin-belirtileri

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?


Erkeklerin sağlığı için büyük bir önem taşıyan konulardan biri prostattır. Özellikle prostat kanseri günümüzde sıkça rastlanılan bir kanser türüdür. Peki, prostat kanserinin belirtileri nelerdir?

50 YAŞINDAN SONRA YILDA 1 DEFA TARAMA YAPTIRINIZ

Prostat kanserinin temel nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hücre düzeyinde ortaya çıkan genetik kusurlara bağlı olarak bazı prostat hücrelerinin kontrol dışı gelişmesi ve normal hücrelerin yerine geçmesi öncelikle çevre dokulara ileri evrede ise uzak organlara yayılma durumu olmaktadır. Kemiklere yayılım olduğu zaman ise ağrı ve kırıklar ortaya çıkabilmektedir. Hem kanserin özellikleri hem de yanlış tedavi sebebi ile idrar kaçırmaya ve sertleşme bozukluğuna neden olmaktadır. Prostat kanserini erken evrede tespit edebilmenin en etkili yolu ise tarama yapılmasıdır. Prostat kanserinin belirtileri ortaya çıkmadan önce erken tanı için bazı tarama yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tarama yöntemlerini 50 yaşından sonra her erkeğin yılda 1 defa yaptırması gerekir.

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

# İdrar yaparken zorlanma

# İdrar akışında kuvvet azalması

# Boşalma esnasında ağrı

# İdrarda veya menide kan görülmesi

# Kemik ağrıları

# Kasıl bölgesindeki rahatsızlık hissi

# Sertleşme bozukluğu gibi belirtiler prostat kanserini işaret ediyor olabilir.

prostat-kanserinin-belirtileri-nelerdir-1-min

Kimler Risk Grubunda?

# İleri yaş

# Ailede prostat ve meme kanseri öyküsü

# Siyahi ırktan olmak

# Hareketsiz yaşam

# Hayvansal yağ ve proteinin sıkça tüketilmesi

# Androjen olarak adlandırılan erkeklik hormonunun fazlalığı

yukarıda belirttiğim maddelere uyan kişilerin risk grubunda olduğunu bilmesi gerekir. Erken tanı ve tedavi için mutlaka üroloji uzmanına başvurması gerekir.

ERKEN EVREDE EN ETKİLİ TEDAVİ YÖNTEMİ CERRAHİ

Kanserin yayılım durumu, büyüme hızı, uygulanacak tedavi ve hastanın genel sağlık durumuna göre farklı tedavi seçenekleri tercih edilebilir. Çok erken evrede tespit edilen prostat kanseri anında tedavi edilmeyebilir. Bazı hastalarda tedavi yerine takip yapılmaktadır. Cerrahi ise prostat kanserinin en başarılı ve en yaygın tedavi yöntemidir. Cerrahi tedavide amaç prostatın tamamının alınmasıdır. Uygun hastalarda ise prostat çevresinde yer alan ve peniste sertleşmeye yardımcı olan sinirler korunabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuz Parmak Ucunda Mı Yürüyor? başlıklı makalemizde bebek sağlığı ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

93
91 Paylaşım, 93 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir