psikolojinin-kisirliga-etkisi

Psikolojinin Kısırlığa Etkisi


Türkiye’de her 7 çiftten biri bazı nedenlerden dolayı kısırlık problemi yaşamaktadır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, bu çiftlerin tedavisinde ilaç kullanımı ve yumurta takibi gibi yöntemlerin yanı sıra psikolojik desteğinde kimi zaman büyük bir önem taşıdığını vurguluyor.

İnsan vücudunun makine gibi bir sistem olmadığını ve milyonlarca hücreden oluştuğunu hatırlatan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, bütün hücrelerin beyinden gelen komutlar ile çalıştığını vurgulayarak; nasıl ki acı bir haber aldığımız zaman elimiz titrer ve içimizde büyük bir korku olur, işte bunu beyinden gelen tepki ile yapıyoruz. Kısırlık tedavisinde de bu durumun böyle olduğunu öne süren kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, beyinde hipofiz adı verilen bir organa dikkat çekmek istedi. Hem kadın hem de erkek yumurtalıklarının çalışması bu organın salgılamış olduğu hormona bağlıdır.

PSİKOLOJİK SEBEPLER ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA ENGEL OLUYOR

Tüp bebek tedavisi gören çiftler ile uzun süreçler boyunca görüşmeler yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, bu görüşmeler sonucunda oldukça ilginç sonuçlar elde ettiler. Bazen çocuk sahibi olamamanın bilinçaltına itilmiş özel kodlardan kaynaklandığını belirtiyorlar. Özellikle fiziksel bir neden bulunamayan çiftlerde sıklıkla rastlanılan faktör psikolojik sebepler oluyor. Bu psikolojik sebepler otomatik olarak çiftin çocuk sahibi olamamasına neden oluyor. Doğum yapma korkusu, çocuğum doğduğu zaman özgürlüğümü kaybederim gibi düşünceler, çocuğun engelli olabileceğine dair yaşanan korkular, geçmişteki bir travma, taciz veya istismarın izlerini silemeyen kadınların doğacak çocuğunun da aynı şeyleri yaşama ihtimalinin endişesi, iyi bir aile ortamına ve anne babaya sahip olmayan kadının kendisinin de iyi anne olamayacağı korkusu, doktorlara karşı güvensizlik hissi gibi yanlış inançların beyinde bilinçaltına itilen özel kodlardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan İş Stresinizi Azaltacak Yöntemler başlıklı makalemizde kariyer ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

87
82 paylasim, 87 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı