Rahim İçi Yapışıklık


Rahim içi Yapışıklığının En Sık Görüldüğü Durumlar;

  • Düşük ve gebelik sebebi ile yapılan kürtajlar sonucunda ortaya çıkan travmalar
  • Düşük ve gebelik sebebi ile yapılan kürtajlar sonucunda ortaya çıkan bazı enfeksiyonların oluşması

gibi durumlarda kadınlarda görülen sağlık sorunudur.

Kendiliğinden meydana gelen gebelik kayıplarında ölü olan fetusun rahimden kendi kendine düşmesini sağlamaya çalışır, rahim içi yapışıklığı riskini yüksek oranda arttırır. Doğum sonrasında ortaya çıkan kanamalar ya da yaşanan düşük sonucunda ortaya çıkan aşırı kanamaların durdurulmasını sağlamaya çalışmakta rahim içi yapışıklık riskini arttırmaya sebep olacaktır.

Rahim içi yapışıklık aynı zamanda kısırlığa, adet düzensizliğine ve düşük yapma olaylarına sebep olur. Rahim içi yapışıklığının teşhis edilmesinde yapılması gereken en başarılı yöntem ise hasta rahminin ilaçlı rahim filmi çekilmesi olacaktır. Kullanılan bu yöntem ile elde edilen rahim içi filminin tamamı uzman doktorlar tarafından detaylı bir şekilde kontrol edilir. Eğer gerek duyulursa yapılması gereken operatif histeroskopi işlemi öncesinde çekilen film doktorlara ön bilgi verecektir. Bu aşamada hastanın tüpleri de değerlendirilecektir. Rahim içi yapışıklığına eşlik eden herhangi bir şişkin tüpün varlığı uzmanlar tarafından araştırılarak tespit edilir. Rahim içinde çekilen ilaçlı film, rahim içi yapışıklığındaki genişliği belirlemede başarılı bir yöntemdir. Fakat bu ilaçlı film yöntemi ile rahim içi yapışıklığının hangi tipte olduğunu söylemek mümkün olmaz. Bu nedenden dolayı hastaya operatif histeroskopi işlemi yapılmalıdır. Operatif histeroskopi işlemi, ilaçlı rahim içi çekilen filme yardımcı olacaktır. Rahim içi yapışıklığının genişliği öğrenildikten sonra yapılacak olan operatif histeroskopi yöntemi ile rahim içi yapışıklığının tipine de karar verilecektir.

Bazı hastalarda rahim içindeki ilaçlı film çekiminde rahim içi yapışıklığı görünmeyebilir. Rahim içi yapışıklığı rahatsızlığının tedavisinde ise histeroskopi yöntemi kullanılarak rahim içindeki yapışıklıkların açılması sağlanmaktadır.

Kadınların rahim hastalıklarına ekstra özen göstermesi gerekir. Çünkü önemsemediğiniz bir ağrının ileriki zamanlarda nelere sebep olacağını tahmin bile edemezsiniz. Özellikle günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan kanser, kendini sonradan belli eden sinsi bir hastalıktır. Rahimdeki hastalıklara müdahale edilmezse kanser gibi ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

Sağlıkla kalın, hoşça kalın…

Bir önceki yazımız olan Ko-Kültür Yöntemi başlıklı makalemizde hamilelik, kadın sağlığı ve ko kültür hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

79
75 paylasim, 79 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı