rahim-kanseri-ve-menopoz

Rahim Kanseri Olan Kadınların %75’i Menopoz Döneminde


Hem dünyada hem de ülkemizde gün geçtikçe kanser teşhisi konulan hasta sayısı daha da artıyor. Araştırma sonuçlarına göre dünyada toplam 14,1 milyon yeni kanser vakası gelişti. 8,2 milyon ise kansere bağlı ölümle sonuçlandı. Kanser türleri arasında en öldürücü olarak nitelendirilen ise yumurtalık kanseridir. Üstelik yumurtalık kanserinin oranı her geçen gün daha da artmaktadır. Her yıl dünyada 500 bin kadın yumurtalık kanserine yakalanıyor.

Uzmanların yaptığı bir açıklamaya göre bu riskli oranı azaltmak doğum sayısı ile mümkün olabiliyor.

Rahim Kanseri Olan Kadınların %75’i Menopoz Döneminde

İki tür tümör vardır. İyi huylu ve kötü huylu…

İyi huylu tümörler kanser değildir. Vücuttaki başka bir bölgeye yayılmazlar, tamamen çıkarılabilir ve genelde kendini tekrar etmez.

Kötü huylu tümörler veya kanser ise vücuttaki diğer organ ve dokulara yayılabilir.

rahim-kanseri-olan-kadinlarin-%75i-menopoz-doneminde-1

Rahim kanseri, gelişmiş olan ülkelerde en sık rastlanan jinekolojik kanser tipidir. Bu kanser tipinin görüldüğü hastaların %75’i ise menopoz dönemindedir. Bu hastalığın ilk belirtisi çoğunlukla menopoz döneminde olan kişide kanama olması ile görülür.

Düşük dozda kullanılan KOK, sigara kullanımı ve doğum sayısı arttıkça azalmaktadır. En tehlikeli yani öldürücü jinekolojik kanser tipi yumurtalık kanseridir. Bu kanser tipinin ortalama olarak görülme yaşı ise 60-64 arasında değişmektedir.

Bir kadının hayatı boyunca yumurtalık kanserine yakalanma riski 70’te 1 oranındadır. Hiç doğum yapmamış olan kadınlarda ise görülme olasılığı çok daha yüksektir. Yumurtalık kanserinin erken evresinde belirgin bir bulgu yoktur. Adetlerde düzensizlik ise erken evrelerden itibaren görülebilen bir bulgu olabilir.

Hastaya tanı konulduğunda ise %75’inde hastalık yumurtalık dışına kadar ilerlemiştir.

Rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı 35-39 ile 60-64 yaş arasında değişmektedir. Her sene dünyada 500 bin kadına bu tanı konur. 250 bin kadın ise rahim ağzı kanseri nedeni ile hayatını kaybeder.

Kadınların buradaki en büyük ihmali ise düzenli olarak jinekolojik muayeneye gitmemesidir. Türkiye istatistiklerine göre jinekolojik muayeneye giden kadın oranı sadece %13’tür.

21 yaşına gelen ve cinsel yaşamı olan kadınların rahim ağzı kanseri açısından 3 yılda bir smear testi ve tarama yaptırarak doktor kontrolünden geçmesi önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Ayak Burkulması başlıklı makalemizde ayak burkulması, hamilelik ve kadın sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

109
106 Paylaşım, 109 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir