reflu-problemine-karsi-8-etkili-besin

Reflü Problemine Karşı 8 Etkili Besin


Reflü sorunu yaşayanlar yedikleri besinleri daha dikkatli bir şekilde tüketmeleri ve sağlıklı beslenme, düzenli beslenmeye karşı daha titiz davranmaları gerekmektedir.

Reflü nedir?

Midenin üzerinde bulunan ve tüketilen besinlerin yemek borusundan yukarı doğru çıkmasını engelleyen kas yapısı mide kapakçığıdır. Besinler bağırsaklar vasıtasıyla mideye doğru inerken mide kapakçığı kapanıyor. Bu sayede tüketilen besinlerin mideden yukarıya doğru çıkması engellenmiş oluyor. Reflünün ortaya çıkmasında etken olan durum ise, mide kapakçığında ortaya çıkan bir sorun sebebiyle mide kapakçığı kası çalışmayarak besinlerin yemek borusundan yukarıya doğru hareket ederek reflüyü tetikliyor.

Reflüye neden olan problemin başında genellikle beslenme düzensizlikleri gelmektedir. Reflü rahatsızlığını tetikleyen besinler ise, asitli içecek ve yiyeceklerdir. Bu tarz gıdalar yemek borusuna doğru hareket ettiğinde midede acıya sebep olmaktadır. Reflü belirtilerinin arasında mideye giren kramplar, karın ağrısı ve midede yanma yer almaktadır. Reflü Problemine Karşı 8 Etkili Besin ile bu rahatsızlıkları gidermeniz mümkün.

YULAF

İçeriğinde bol miktarda lif bulunan yulaf, mide tarafından kolayca enzimlenip sindirim sisteminin rahat bir şekilde işlemesine katkıda bulunur. Yulaf tüketildiğinde mideye inmeye başladığı anda mide tarafından kolayca sindirilmeye başlar. Yağ oranı düşük süt ile yulafı tükettiğinizde Reflü sorununuza iyi gelmesinin yanı sıra uzun süre tok tutar.

KEREVİZ

Kalori bakımından düşük olan besinler, Reflü problemi yaşayanların daha çok tercih etmesi gereken besinlerdir. Özellikle kereviz hem düşük kalorili hem de sindirim sisteminin düzenlenmesinde son derece faydalı bir sebzedir. Kerevizi genellikle haşlayarak salataların içerisine dahil ederek tüketebilirsiniz.

BALIK

Omega-3 ve demir açısından oldukça zengin olan balık aynı zamanda içeriğindeki asit ve yağ miktarı da çok dengelidir. Balık tüketmek Reflü problemlerini azaltmakta ve Reflü ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Balık pişirirken az yağ ile pişirmeniz daha da fayda sağlayacaktır.

BROKOLİ

Reflü belirtilerini azaltmada etkili olan brokoliyi öğünlerinize ekleyerek mide yanmasını azaltabilirsiniz. Brokoli, besin değeri açısından çok yüksektir.

LAHANA

İçeriğindeki asit oranı çok düşük miktarda olduğundan oldukça faydalı olan lahana aynı zamanda C vitamini ve demir içeriği ile birçok hastalığa karşı koruyucu görev üstlenir.

MUZ

Reflü problemi yaşayanların en çok tercih etmesi gereken besinler arasında gelen muz, PH değerinin düşük olması ve vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlaması sebebiyle rahatlıkla muz tercih edilebilir.

ŞEFTALİ

Zengin lif içeren şeftali tüketilmesi gereken meyvelerin başında gelmektedir ve asit içermeyen ve sindirimi rahat olması nedeniyle Reflü problemi yaşayanlar öğünlerinde şeftaliyi tercih etmelidir.

HAŞLANMIŞ PATATES

Patatesin haşlanması yağ oranını ve asit seviyesini attırmayacağından Reflüye iyi gelir ve nişasta bakımdan oldukça zengindir.

Bir önceki yazımız olan Sıcak Su İçmenin Faydaları başlıklı makalemizde cilt bakımı, diyet ve saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

96
95 Paylaşım, 96 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir