Regl Döneminde Beslenme


Regl dönemi dışında kadınlar fiziksel ve ruhsal olarak kendilerini sağlıklı ve zinde hissederken, regl döneminde bedenen halsizlik, ruhsal olarak gerginlik hissederken aynı zamanda regl döneminde vücudun daha fazla enerji ihtiyacı duyması nedeniyle tatlı tüketme gereksinimi hissederler.

Regl dönemi sürecinde fiziksel olarak vücut değişim geçirirken beslenme alışkanlıkları da  değişim göstermektedir. Regl döneminde çoğu kadında kasık bölgesinde oluşan şiddetli bir ağrılar, ciltte sivilcelenme oluşumu vücut için yaşanan değişkenliklerin arasındadır. Beslenme alışkanlıklarında ise genel olarak daha fazla karbonhidrat tüketimine eğilim söz konusu olur. Regl dönemini hem zinde hem de sağlıklı bir şekilde geçirmenin yolu sağlıklı olarak beslenmeden geçiyor.

Regl Döneminde Beslenme, sağlıklı bir şekilde beslenmeden geçerken aynı zamanda egzersizlerle regl dönemini rahat geçirmek için en etkili yöntemlerden biridir. Beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının değiştirilmesi ve düzenli olarak devam edildiği takdirde regl döneminin daha rahat geçirilmesinde en önemli katkıya sahiptir. Aynı zamanda regl döneminde sağlıklı beslenme ile daha hızlı bir şekilde kilo vermenizin bile mümkün olduğunu belirtelim. Vücut daha fazla enerji tüketmesinden dolayı metabolizma daha hızlı çalışmaktadır.

Regl döneminin ilk günlerinde regl gerçekleştiği için kadınlar bir yandan rahatlarlar ancak diğer yandan ise ağrı ve ciltte sivilce oluşumu gözlemlenebilir. İlk gün iştah fazla açılmayacağından dolayı özellik B ve C vitaminlerinin bulunduğu besinlerle vücudunuzu dengeleyin. Kahvaltıda yoğurt ile birlikte yulaf ezmesi tüketebilir, öğle yemeğinde yoğurt ile hazırlayacağınız salata ile öğününüzü gerçekleştirebilirsiniz. Akşam yemeğinde ızgarada tavuk, haşlanmış sebze yemeği ve ufak bir porsiyon pilav ile beslenme düzeninizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca atıştırmalık olarak meyve ya da kurutulmuş meyveleri de tercih edebilirsiniz.

Regl Döneminde Beslenme alışkanlığının değişmesinin yanında ayrıca günde vücudu fazla yormadan yapılan 30 dakikalık yürüyüş ya da evde egzersiz yaparak rahat bir şekilde regl dönemini geçirmeniz mümkün. Regl döneminde vücudun su toplar ve su toplaması nedeniyle şişmeden doğan rahatsızlığa iyi gelir ve ruhsal olarak oluşan gerginliğin daha rahat bir şekilde atlatılmasını sağlar.

Regl döneminde vücudun harcadığı enerjinin artması nedeniyle daha fazla beslenme ihtiyacı olacağından özellikle B12 vitamini içeren besinleri tüketmek son derece önemlidir. Bunun için kırmızı et tüketimi idealdir. Regl döneminin sonlarına doğru daha yoğun bir şekilde kardiyolu egzersizleri tercih etmek vücudunuz için daha faydalı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Limonun Faydaları başlıklı makalemizde cilt bakımı, diyet ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

77
73 Paylaşım, 77 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir