regl-sancisiyla-basa-cikmanizin-yollari

Regl Sancısıyla Başa Çıkmanızın Yolları


Çoğu kadın adet döneminde çektiği sancılardan şikayet eder. Regl sancıları ile başa çıkmanız için birkaç ipucunu sizler için bir araya getirdik.

Regl sancıları, hormon benzeri işlevde görevli olan prostaglandinin neden olduğu rahim kasılmalarıdır. Bu rahim kasılmaları, rahim duvarını regl dönemine hazırlamaktadır. Sancı genel olarak hafiftir, fakat bazı durumlarda aşırı sancılar olabilmektedir.

Ağrı başlar başlamaz ağrı kesici ilaçlara yönelmek yerine, regl sancıları ile başa çıkmanıza yardımcı olacak taktikler şöyle:

Dinlenin ve Rahatlayın

Ayın bu sancılı döneminde hem dinlenme hem de rahatlama çok ama çok önemlidir. Yoga veya meditasyon yaparak dinlenmeyi deneyebilirsiniz. Regl döneminizden önce ve regl döneminizde iyi uyumanız huzursuzluk ile başa çıkmanız açısından son derece önemlidir.

Spor Yapın

Spor yapacak gibi hissetmiyor olsanız da, biraz denemeye çalışın. Egzersiz kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Araştırmalar regl döneminde egzersiz yapmanın çok iyi sonuçlar doğurduğunu gösteriyor. Haliniz olmasa bile hafif esneme ve germe hareketleri ile regl sancılarınızı rahatlatabilmeniz mümkün.

Sıcak Bir Duş veya Sıcak Su Torbası

Sıcak su ile doldurulmuş bir küvet regl sancılarına çok iyi gelebilmektedir. Küvet imkanınız yok ise sıcak su torbası da deneyebilirsiniz.

Gıda Takviyesi Alın

Doktorunuzla birlikte hangi takviyeleri alabileceğiniz üzerine konuşabilirsiniz. B1 vitamini ve magnezyumun regl sancıları için son derece etkili olduğunu hatırlatmak isteriz.

Doktorunuzla Konuşun

Regl sancınız aşırı derecede ise doktorunuzla konuşun. Mesela, hormon dengesi için doğum kontrol hapı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kadınların İhmal Etmemesi Gereken Sağlık Testleri başlıklı makalemizde kadın sağlığı, mamografi ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

103
99 Paylaşım, 103 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir