renklerin-psikolojik-etkisi

Renklerin Üzerimizdeki Psikolojik Etkisi


Her sabah gardıroba elinizi uzattığınızda seçtiğiniz renk aslında sizin o anki ruh halinizi yansıtmaktadır. Hatta günün geri kalanında yansıtacağınız enerjinin bile sinyallerini verir. O halde renklerin üzerimizdeki psikolojik etkisi görmezden gelinecek bir konu değildir.

Yapılan araştırmalara göre renkli giyinmek, insanların duyularını yönlendiriyor ve kişinin üzerinde pozitif bir etki yaratıyor. Herkesin kendi favori rengi ve karakterini yansıtan rengi elbette vardır. Fakat bazen çizginizin dışına çıkmakta size iyi gelebilir. Deneyin.

Renklerin üzerimizdeki psikolojik etkisi göz önünde bulundurulduğunda sıcak ve soğuk olarak renkleri iki gruba ayırıyoruz.

Sıcak Renkler

Sıcaklığı ve ateşi anımsatan sarı, turuncu ve kırmızıdır.

Soğuk Renkler

Bu renkler ise ruhsal bir etkiye sahiptir. Durgunluk ve huzuru temsil eder. Mavi, yeşil ve mordur.

Soğuk renkler kişiye düzen, sorumluluk ve ağırlık hissi verir. Yoğun olarak kullanıldığında ise kasvetli, ağırkanlı, hüzünlü hatta depresif bir ruh hali hissettirir. Sıcak renkler ise tam aksine çok kolay fark edilir, göz alıcı ve dışa dönük renkler olduklarından dolayı bakan kişiye yakınlık hissi aşılar.

Canlı tonları üst bedende kullanarak yüzünüzü aydınlatabilir, çok daha enerjik görünebilirsiniz.

Koyu tonları ağırlıklı olarak alt bedende kullanmayı tercih edin. Basen bölgenizin ve bacaklarınızın daha ince görünmesi için bu tonları seçmeniz faydalı olacaktır.

Birden fazla rengi bir arada kullanarak kombin yapmak istiyorsanız aksesuarlarınızı biraz daha hafif tutmanızı öneririm. Ya da tek bir renk elbise kombini tercih edeceksiniz tarzınıza hareket katmak için renkli takıları tercih edebilirsiniz.

Tek seferde en fazla 2 ya da 3 rengi bir arada kullanarak kombin yapmaya özen gösterin. Bu sayede kafa karışıklığınızı ortadan kaldırmış olursunuz.

Beyaz, gri ve siyah neredeyse her renk tonu ile kombin edilmeye uygundur. Fakat kırmızı gibi iddialı bir rengi tek başına, siyah bir renkle ya da nötr bir renk olan gri ile sakinleştirerek doğru enerjiyi yakalayabilirsiniz.

Size en çok yakışacak olan tonu bulabilmek için mağaza ışıklarına aldanmayın. Doğal ışıkta ve aynada yüzünüze bakarak giydiğiniz kıyafetlerin renk tonu hakkında bir karar verin.

Gözlerinizdeki ışıltıyı ortaya çıkaran ve sizi aydınlık gösteren renkler sizin renginiz olacaktır!

Bir önceki yazımız olan Meditasyon Yapmak başlıklı makalemizde kişisel gelişim, meditasyon ve meditasyonun yararları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

95
91 Paylaşım, 95 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir