Türkiye'nin En Güncel Sosyal Platformu

Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2017

Ruj Kullanmak Tehlikeli Mi?

Ruj Kullanmak Tehlikeli Mi?

Güvenilir kurumlardan biri olan Amerika Gıda ve İlaç Dairesi temsilcileri tarafından 400 adet ruj markası üzerinde yapılan detaylı bilimsel incelemeler sonucunda tüm ürünlerde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olan kurşunu buldu.

İncelenen tüm ürünlerde tespit edilen kurşun oranının çok düşük olması sebebi ile rujun sağlık için zararlı olmadığı açıklanırken, bazı uzmanlar yine de bu durumun oldukça tehlikeli olduğunu belirtti. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi, sağlık ve tüketim gruplarından gelen istek üzerine 400 adet ruj markasını inceledikleri zaman bunlarda çok az miktarda kurşun bulunduğunu ve bu neden ile tehdit oluşturmadığını belirtti. Amerika’nın Sesi Radyosu, kozmetik ürünlerin senede 50 milyar dolarlık bir pazar oluşturduğuna dikkat çekti. 600’e yakın firmanın temsilcisi Kişisel Bakım Ürünleri Konseyi bilimsel araştırmalar görevlisi Halyna Breslawec’ın, rujların sanıldığı gibi sağlığa zararlı olmadığını ve tüketicilerin rujların tehlikeli olduğundan kaygı duymaması gerektiğini açıkladı. Kurşunun yıllarca benzin, boya ve daha pek çok üründe kullanıldığı aynı zamanda kadın ve özellikle çocuk sağlığına olumsuz etkilerinin olması nedeni ile kullanımının önemli bir ölçüde yasaklandığı belirtildi. Halyna Breslawec tarafından yapılan açıklamada, hamile kadınların ruj kullanmaya devam edip etmemesine ilişkin sorulan sorular üzerine ise bunun kişisel bir tercih meselesi olduğu belirtildi. Çevre Çalışma Grubu Direktörü olarak görev yapmakta olan araştırmacı isim Jason Rano, internet platformunda güvenilir bir veri tabanı oluşturduklarını ve bu siteye girenlerin kullandıkları kişisel bakım ürünlerinin sağlıklı olup olmadığını görebileceklerini belirtti.

Veri tabanında 69 bin ürünün var olduğunu belirtilirken, bunlardan 1500 kadarının ise farklı ruj markası ve türleri olduğu belirtildi. Çevre Çalışma Grubu temsilcileri, Amerika Birleşik Devleti Kongresi’ne kozmetik ürünlerinde bulunan zararlı kimyasalların tamamen yasaklaması için baskı yapacakları belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Sigara Bağımlılığından Kurtulmak İsteyenlere Tavsiyeler başlıklı makalemizde sigaranın zararları, sigara erken doğuma neden olur mu ve hamileyken sigara içilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz