ruyada-cinsellik

Rüyada Cinsellik


Rüyalar bilinç dışımıza açılan bir kapı görevindedir. Bilinç dışı ne demek mi?

Bilinç dışı; günah, yasak ve ayıp tanımaz. Bu sebepten dolayı rüyalar kişinin kendi kendine bile itiraf edemediği tutkulu arzuları barındırır. Aynı zamanda rüyalar, uyanıkken zihnimizi kurcalayan düşüncelerin ve kaygıların oluşturduğu bir işleyişinde sonucu olabilir.

Rüyada cinsellik toplum içinde pekte iyi yorumlanmaz. Hatta çok yanlış bir şekilde sıkıntılara, tatsızlıklara ve dedikodulara bile sebep olabilir. Rüyaların görüldüğü REM uykusuna etki eden moleküller arasında seks hormonları olarak sıkça duyduğunuz östrojen ve testosterona da bulunmaktadır. Seks hormonlarının seviyeleri, FSH ve LH isimli moleküller tarafından kontrol edilmektedir. LH hormonu erkeklerde testosteron sentezini arttırmaktadır.

Rüyaların cinsel içeriği ve erkeklerde görülen cinsel organ sertleşmesi ise bu mekanizma ile gerçekleşmektedir. Rüyada cinsellik, genel olarak cinsel isteklerin uzun süre boyunca karşılanmamasına bağlı olarak görülmektedir.

ruyada-cinsellik-1

Özellikle genç erkeklerde yani ergen olarak tanımlanan oğlan çocuklarında irade dışı gelişen düş azması olarak adlandırılan ve erkeğin elinde olmadan uykudayken boşalması durumlarına sıkça rastlanmaktadır. Çünkü ergenlik olarak bilinen bu dönemde hormonların yükselen etkisi ile birlikte ve cinsel fantezilerin yoğun bir şekilde kurulmasıyla birlikte cinsel organda fazla meni birikir ve meni kanalında bir gerilimin oluşmasına neden olur. Bu durumda otomatik olarak penisin sertleşmesini sağlar ve meninin penisten boşaltılması gerekir. Bu tarz boşalmalarda bazı zamanlar rüyada görülür. Bu rüya sonrasında genç erkek uyandığı zaman ise rüyasını hatırlamayabilir. Bu gençler psikolojik olarak kendi kendinden nefret etme, sinir krizleri, uykusuzluk, huzursuzluk ya da suçluluk duygusu görülebilmektedir.

Rüyada cinsellik konusunu birde rüya yorumcularının gözünden sizlere aktarmak istedim. Rüya yorumcularına göre rüyada cinsel ilişkiye girdiğiniz kişi eşiniz veya sevgiliniz ise hayallerinize kavuşacağınıza işaret etmektedir. Fakat rüyada ilişkiye girdiğiniz kişi hiç tanımadığınız bir kişi ise o halde bu durumun itibarınızın zedeleneceğine işaret ettiğini açıklamışlardır.

Ben sizlere hem bilimsel yani biyolojik olarak hem de rüya tabiri olarak konunun açıklamasını yaptım. 🙂 Demem o ki; rüyanızda cinselliği görmek sizi sapık yapmaz! Bu gayet normal bir durumdur, korkmayın. 🙂

Bir önceki yazımız olan Cinselliğe Zaman Ayırın! başlıklı makalemizde aşk, cinsellik ve evlilik hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

70
68 paylasim, 70 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı