sac-bakiminda-sarımsak-yagi-nasil-kullanılır

Saç Bakımında Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?


Sarımsak yağının içeriğinde bulunan B1, B6, C, E vitaminleri ve Sülfür saç ve saç derisinin ihtiyacı olan bakımı karşılamaktadır. Sarımsak yağını saça uygulamak saç dökülmelerini engellemeye ve saç köklerini güçlendirme de etkilidir. Yapılan araştırmalar sonucunda sarımsak yağı, saçın beyazlamasının önüne geçmesinin yanı sıra saç gelişim sürecini hızlandırarak saç dökülmelerine karşı savaşmasında faydalıdır.

Sarımsak yağının düzenli olarak kullanımı sonucu saç derisinin kan dolaşımını hızlandırarak saçın ihtiyacı olan bakımların emilimini attırarak daha sağlıklı olmasını desteklemektedir.

Sarımsak Yağı Saç Bakımında Nasıl Uygulanır?

Gece yatmadan önce saçınıza uygulamanızı tavsiye ederiz.

Saç uzunluğuna göre belirleyeceğiniz ölçüdeki sarımsak yağını bir cezvede ısıtın ve saçınıza uygulayabilecek ısıya geldiğinde saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar sarımsak yağını uygulayın. Uygulama sonrası saçınızı streç filmle sarın ve bir gece saçınızda sarımsak yağını bekletin.

sac-bakiminda-sarımsak-yagi-nasil-kullanılır-01

Saç Bakımında Sarımsak Yağının Faydaları

# Sarımsak yağı içerdiği vitaminler ve sülfür bakımından zengin olmasıyla birlikte saçlarının güçlenmesini ve çıkmasını sağlamaktadır.

# Sarımsak yağının içeriğinde bulunan B1 vitamini saç diplerinin kan dolaşımını hızlandırmasına yardımcı olur, C vitamin saçların elastikiyetini koruyarak kırılmalara karşı daha dirençli hale gelmesini sağlar. B6 vitamini ile de saç dökülmelerini engelleyerek saçlarınıza tam bir bakım sağlar.

# Saç derisindeki problemleri hedef alarak kepek, sebum gibi sorunları yok eder.

# Sarımsak yağında bulunan kalsiyum saç yapısını koruyarak güçlenmesini sağlar ve içeriğindeki bakır ile saç uzamasını olumsuz etkileyen sorunlara karşı çözüm olmaktadır.

Saçları güçlendirmek için sarımsak yağı maskesi

# 1 yemek kaşığı bal

# 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

# 1 adet yumurtanın sarısı

# 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı

Bütün malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın ve sadece saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Maskeyi 25 dakika saçınızda bekletin ve bol ılık su ile saçınızı duruladıktan sonra mümkün olduğunca bitkisel içerikli bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Eğer uygulama sonrasında saç diplerinizde hafif bir yanma problemi ile karşı karşıya kalırsanız saçınızı tekrar bol su ile durulayın ve maskeyi tekrar saçınıza uygulamayın.

Herhangi bir yan etki yaratmadıysa maskeyi saçlarınıza haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Saç uzamasında etkili sarımsak yağı maskesi

# 1 yemek kaşığı aloe vera jeli

# 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı

# 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Bir kase içerisine aldığınız malzemeleri iyice karıştırın ve sadece saç diplerinize masaj yaparak maskeyi uygulayın. Uygulama sonrasında saçınızı streçle sararak yaklaşık 45-50 dakika saçınızda bekletin ve bol ılık su ile saçlarınızı duruladıktan sonra saç tipinize uygun şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Maskeyi saçınıza hafta da iki kez uygulayabilirsiniz.

Yağlı saçların bakımında sarımsak yağı maskesi

# 1 yemek kaşığı kil

# 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı

# 1 yemek kaşığı limon suyu

Malzemelerin tamamını bir kap içerisinde iyice karıştırın. Maskesinin kıvamı yoğunlaştıysa bir su ile kıvamını yumuşatabilirsiniz. Duş öncesinde uygulamanızı tavsiye ettiğimiz saç maskesini sadece saç derinize masaj yaparak uygulayın. Uygulama sonrasında saçınıza bone takabilir ya da streçle sarıp yaklaşık 30 dakika maskeyi bekletin ve bol ılık su ile saçınızı durulayıp şampuanla yıkayın.

Kepek problemlerine karşı sarımsak yağı maskesi

# 1 yemek kaşığı bal

# 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı

# 1 yemek kaşığı limon suyu

Tüm malzemeleri bir kase içerisinde iyice karıştırdıktan sonra saç derinize yine masaj yardımıyla uygulayın ve yarım saat bekletin. Uygulama sonrasında saçlarınızı bol ılık su ile duruladıktan sonra şampuanla yıkayın ve havlu yardımıyla saçınızın kurumasını sağlayın. Haftada iki kez düzenli kullanım sonrasında kepek problemlerinin ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Pirinç Suyunun Faydaları başlıklı makalemizde cilt bakımı, doğal cilt bakımı ve pirinç suyu maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

112
106 Paylaşım, 112 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir