sac-boyasi-zararlimidir

Saç Boyalarının Olumsuz Etkileri Var Mıdır ?


Bayanlar doğaları gereği güzel görünmeyi istemektedirler. Dış görünüşlerinin beğenmeyen bayanlar daha güzel görünebilmek için farklı Yollara başvurmaktadırlar. Bu yollardan bir tanesi de bayanların sıklıkla saç şekillerini ve saç renklerinin değiştirmesidir.

Daha çok bayanların saçlarındaki beyazları kapatmak için ya da sahip oldukları saç renklerini açmak koyulaştırmak için saçlarını boyadığını söyleyebiliriz. Ama yine çok bilinen bir şey de bayanların depresyon hallerinde ya da strese bağlı olarak saçlarının rengini değiştirmesi veya boyatmasıdır.

Saçları boyatırken Saç Boyalarının Olumsuz Etkileri Var mıdır ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Eğer saçlarınız uzun süre boyaya maruz kalırsa yıpranma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Kalıcı boya kullanacaksanız yoğun kimyasal madde kullanıldığı için saçların zarar göreceği bir gerçektir.

Boyalarının Ne Gibi Olumsuz Etkileri Vardır?

Saç boyalarının olumsuz etkileri sıralanmak isterse ilk olarak sürekli boyanın saçlarını zaman içerisinde yıpranmaya bağlı incelip dökülmesi söylenebilir. Saç boyalarının olumsuz etkileri içinde bir diğeri ise boyaların içerisinde kimyasal olduğu için lenfoma kanseri riski ortaya çıkar.

Ayrıca saç boyaları değişik türde alerjik hastalıklara sebep olabilmekte ve yüz ya da gözlerde ödem oluşmasına yol açabilmektedir. Saç diplerinde yaralar oluşması saçın aşırı kepeklenmesi gibi olumsuz etkileri görülmektedir. Saç boyalarının en büyük olumsuz etkilerinden Bir tanesi ise saçların vaktinden önce beyazlaşmasına sebep olmasıdır.

Saç Boyalarının Olumsuz Etkileri Nasıl Azaltılır?

Saç Boyalarının Olumsuz Etkileri konusunda bazı tedbirler alarak bu olumsuz etkileri azaltabilirsiniz. Alacağınız saç boyasının yarı kalıcı saç boyası Olmasını tercih etmelisiniz. Bu boyalar 15-20 yıkamadan sonra atsalar da diğer boyaları göre saça daha az zarar vermektedirler.

Saçları boyama sıklığınızı bir yıl veya 6 ay gibi aralıklarla yaparsanız saçınız daha az yıpranacaktır. Saçlarınızın boya karşısında biraz rahatlaması ve kendini toplaması içinde iki haftada bir saçlarınıza doğal bakım yaparsınız daha canlı ve gür saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Lavanta Yağının Saça Faydaları başlıklı makalemizde kepek sorunu, lavanta yağının faydaları ve saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

102
99 Paylaşım, 102 Beğeni

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Doğal saç kadar sağlıklı ve güzeli yokmuş bunu belime kadar olan saçlarım yandığında küt kestirmek zorunda kaldığım zaman daha net farkettim 🙁