sac-boyasi-lekelerinden-kurtulmanin-pratik-yollari

Saç Boyası Lekelerinden Kurtulmanın Pratik Yolları


Saç rengimizi değiştirmek ve yeni renkler denemek bize her zaman enerji verir. Tabi ki beyaz saçlarımızdan kurtulmakta hiç fena bir fikir değil! Saç boyaları hayatımızın her zaman içinde. Bu uygulamayı evde yapmak hem çok daha hesaplı hem de hepimize zamandan kazandırıyor. Tek dezavantajı ise saç boyasını sık sık özellikle ellerimize, yüzümüze ve boyun bölgemize bulaştırıyor olmamızdır. Temizlenmesi çok zor olan saç boyası lekelerinden kurtulmanın pratik yolları neler? İşte, sizler için araştırdık ve paylaştık.

Lava Sabunu

Lava sabunu ağır yağları ve boyaları çıkarmak için özellikle ressamlar, boyacılar ve tesisatçılar tarafından kullanılmaktadır. Ağır bir temizlik maddesi olduğunu yüzünüz yerine elleriniz için kullanmanız önerilir. Tabi ki kullanırken gözlerinize temas ettirmekten kaçınmalısınız.

Aseton

Tırnaklardaki ojeyi başarılı bir şekilde söken aseton, saç boyası lekelerini çıkarmada da çok etkilidir. Fakat cildimizin tırnaklarımızdan çok daha hassas olduğunu unutmamalıyız. Bir pamuğa bol miktarda döktüğünüz aseton yardımıyla boyalı bölgeleri rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Petrol Jeli

Saç boyası lekelerini çıkaran etkili ürünlerden bir diğeri ise petrol jelidir. Boya uygulamasına başlamadan hemen önce petrol jelini kullanırsanız, cildinizi boya lekelerinden kolay bir şekilde kurtarabilirsiniz. Lekeler oluştuktan sonra uygulamak istiyorsanız, boyalı alana dikkatli bir şekilde sürüp ardından temizleyin.

Saç Spreyi

Saç spreyini boya yapmaya başlamadan hemen önce saç çizgisine sıkın. Eğer boya bulaşan yerleri temizlemek istiyorsanız, saç spreyini bu bölgelere sıkıp bir pamuk yardımı ile güzel bir şekilde ovalayın ve ardından durulayın.

Diş Macunu

Diş macununun sahip olduğu hafif aşındırıcı yapısı sayesinde, ölü deri hücrelerini gidermektedir. Aynı zamanda yüz ve ellerinize de bulaşan saç boyalarını temizlemede de oldukça etkili bir yöntemdir. Boyalı bölgelerinizi bir parça diş macunu ile fırçalayabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon asidik yapısından dolayı çok güçlü doğal bir temizlik ve ağartıcıdır. Tabi ki bu yöntemi uygularken cildinizin hassasiyetine dikkat etmeniz gerekiyor. Limonu doğrudan lekelenen bölgeye sürebileceğiniz gibi, aynı zamanda bir pamuğu limon suyuna batırıp da etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Karbonat

Karbonat, ölü deri temizleyici özelliği taşımaktadır. 2 çorba kaşığı sıvı detertajının içine 2 çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin. Ardından bir miktar karbonat ekleyin. Sonra ise bu karışımla boyalı bölgelerinizi nazikçe yıkayın. Bu karışımı aynı zamanda kumaşa bulaşmış boya lekeleri için de kullanabilirsiniz.

Makyaj Temizleyici

Bir miktar makyaj temizleyiciyi makyaj pamuğuna dökerek lekeli bölgeyi kolay bir şekilde silebilirsiniz. Eğer leke oluştuktan hemen sonra uygulama yaparsanız çok daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Bebe Yağı

Bebe yağıda çok iyi bir makyaj temizleyici olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda boya lekelerini de nazikçe çıkaran bir temizleyicidir. Bir pamuğa az miktarda dökün ve leke izi solana kadar silmeye devam edin.

Sıvı Deterjan

Cildinize çok olmamak kaydıyla az miktarda sıvı deterjan sürün ve yumuşak hareketlerle ovalayın. Bebekler için üretilen ve hassas ciltlere uygun olan aynı zamanda kokusuz çeşidini kullanmaya dikkat etmelisiniz. Gözlerinize ve dudaklarınıza ise temas ettirmekten kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Bu Yöntem Sayesinde Kıyafetleriniz Eskimeyecek başlıklı makalemizde kıyafet bakımı ve pratik bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

108
106 Paylaşım, 108 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir