sac-detoksu-ile-saglikli-saclar

Saç Detoksu ile Sağlıklı Saçlar


Saç detoksu, saçlarda bulunun zararlı toksinleri arındırarak sağlıklı saç tellerine ve sağlıklı saç derisine kavuşmanızı sağlar.

Vücut sağlığı için nasıl dengeli beslenmek ve vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri almamız gerekiyor aynı şekilde sağlıklı saçlara kavuşmak için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Saç sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında sağlıksız beslenme, hava kirliliği, saçın fazla ısıya maruz kalması, güneşin zararlı UV ışınları gelmektedir. Saçların sağlığına kavuşması ve güçlenmesi için saç detoksunu uygulayabilirsiniz.

Saç Detoksu ile nasıl sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç derisini temiz tutmaya özen gösterin!

Sağlıklı saçlara kavuşmak için öncelik saç derisinin temiz olmasından geçmektedir. Yağ, kir, kullanılan saç ürünleri saç derisi gözeneklerini tıkayarak saç derisi problemlerine neden olabilmektedir. Özellikle yağlı saçlara sahipseniz gün aşırı saçlarınızı yıkamalısınız. Kullandığınız şampuan, saç kremi gibi ürünleri saç tipinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Özellikle kullandığınız şampuanın içeriğinde salisik asit, çinko, selenyum, sülfür bulunmasına özen gösterin. Saçınıza uyguladığınız şampuanı mutlaka saç derinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.

Saçlarınızı yüksek ısıdan uzak tutun!

Saç detoksu sabır istiyor biliyoruz o yüzden kullanmaktan keyif aldığınız maşa, saç düzleştirici, fön makinası gibi saçlarınızı yüksek ısıya maruz bırakan ürünlerden uzak durmalısınız. Yüksek ısı saçların hem yıpranmasına hem de nem dengesini bozarak saçınızın kurumasına neden olmaktadır.

Saçlarınızı doğal yağlarla nemlendirin!

Saçlarınızın nemlendirmek için doğal bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Doğal yağlar saçın nem dengesini tekrar kazanmasını sağlarken aynı zamanda kökten uca saçlarınızı besleyebilirsiniz. Haftada iki kez saçlarınızı Hindistan cevizi yağı, argan yağı ya da zeytinyağını saç diplerinizden uçlara doğru masaj yaparak uygulayın ve en az iki saat saçınızda bekletin ve saçlarınızı yıkayın.

Saç derisini karbonat ile arındırın!

Saç derisini temizlemede etkili olan karbonatı kullanmış olduğunuz şampuanınıza 1 çorba kaşığı ekleyerek ya da karbonatı saç diplerinize masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Saçlarınız elma sirkesi ile ışıldasın!

Saçları derinlemesine temizleyen elma sirkesi aynı zamanda kepek problemlerine karşı da etkilidir. Bir kabın içerisine saçlarınızı durulamak için su koyun ve suyun içerisine iki yemek kaşığı elma sirkesini ekleyin ve saçınızı durulayın. Elma sirkesinin kokusundan rahatsız oluyorsanız durulama suyunun içerisine 2-3 damla lavanta yağı ilave edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Elma Sirkesinin Cilt Bakımına Etkisi başlıklı makalemizde doğal cilt bakımı, doğal saç bakımı ve şifalı bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

92
93 Paylaşım, 92 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir