Saç Dökülmesini Doğal Yöntemlerle Engellemek


Saç dökülmesini engellemek için nasıl beslenmeliyiz?

# Fazla tarım ilacı içermeyen, organik yetiştirilmiş bitkisel ve hayvansal besinler tüketmelisiniz.

# B vitaminleri, magnezyum ve demir bakımından zengin içerikli çiğ tüketilen koyu yeşil yapraklı sebzelere sofranızda daha fazla yer vermelisiniz. Aynı zamanda tam tahıllı buğday çok önemlidir.

# Antioksidan açısından zengin koyu kırmızı, mor, sarı, turuncu renkli çilek, kiraz, vişne, domates, incir, yaban mersini, karadut ve ahududu gibi meyveleri tüketmelisiniz.

# Kavrulmamış badem, fındık ve ceviz birebirdir.

# Kaliteli, organik hayvansal protein tüketmenizde fayda var. Mesela; kırmızı et, sakatat, tavuk, soğuk su deniz mahsulleri, yumurta sarısı ve keçi sütü gibi.

# Ev yapımı kefir, yoğurt, boza ve turşu gibi faydalı bakteri içeren fermente besinlerde saçlarınız için olmazsa olmazlardandırlar.

# Yeşil çay, özellikle saç dökülmesine neden olan hormonu baskılamaktadır.

# İdrar renginiz uçuk sarı olacak miktarda günlük kaynak suyu ve maden suyu tüketmelisiniz.

Saç dökülmesine hangi vitaminler iyi gelir?

# Multivitamin alınacak ise antioksidan özelliği olan A, C, E ve B grubu vitaminler tercih edilmelidir. Aynı zamanda magnezyum, kalsiyum, çinko ve selenyum mineralleri ile Koenzim Q-10’un aktif formunu içeren tabletler kullanabilirsiniz.

# Vitamin C: 500-1000 mg günde 2-3 adet kullanılırsa cildin elastikiyetinin devamlılığını sağlar ve saça faydası vardır.

# L-lysine: 500-1000 mg günde 1-2 adet kullanılırsa saçın temel maddesi olan proteini destekler.

# B-grubu vitaminler: Strese karşı dayanıklılık için günde 1 tablet alınmalıdır. Özellikle B3, B5 ve B9 vitaminleri alınabilir.

# Ginkgo özleri: 40-80 mg günde 3 defa kullanılmalıdır. Antioksidan ve ciltte kan akımını arttırmayı sağlar.

# Saw Palmetto: Cüce palmiye adı verilen ağacın meyvelerinden elde edilmektedir. 400-500 mg günde 1 tablet kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Saç Renginizi Doğal Yöntemlerle Açın başlıklı makalemizde doğal saç bakımı, saç rengini açmak ve siyah saç rengini açmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

103
99 Paylaşım, 103 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir