Saç Maskesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


Neyi neden yaptığımızı bilmezsek, nasıl bir sonuçla karşılaşacağımız konusunda net bir fikre sahip olamayız. Her saç maskesinin tek bir hedefi vardır. Bazı saç maskeleri saç kökleri içindir, bazıları ise kökten uca saçın tamamı için ya da sadece saç uçları içindir. Saç maskesi ister kozmetik bir ürün olsun, ister doğal malzemeler ile yapılmış olsun hepsinin amacı saçı nemlendirmek, kırıkları azaltmak, canlılık ve parlaklık kazandırmaktır. Fakat kozmetik bir ürün şeklinde saç maskesi alıyorsanız, içeriğini iyi okuyup ne işe yaradığından emin olarak satın almalısınız.

Kozmetik ürün içerikli saç maskesi almadan önce içeriğini incelemeli, nasıl kullanıldığını, hangi saç tipine uygun olduğunu ve hangi sıklıkla kullanılması gerektiğini okuyun. Birçoğunun üzerinde detaylı bir şekilde yazar, fakat yazmıyorsa mağaza çalışanına danışabilirsiniz. Eğer net bilgi alamadığınızı düşünüyorsanız, o ürünü satın almayın. Bir diğer saç maskeleri de evdeki malzemeleri kullanarak yaptığımız doğal saç maskesi tarifleridir. Burada sizi uyarmak istediğim bir nokta var.

İçeriklerinde yumurta, bal ya da doğal yağlar gibi doğal malzemeler bulunduğu için zararsız olduklarını sanabilirsiniz. Fakat yediğiniz içtiğiniz zaman zararı olmayan bir malzeme saçınıza uyguladığınız zaman size sıkıntı yaratabilir. Cildiniz, sizin daha önceden bilmediğiniz ya da farkında olmadığınız alerjik bir reaksiyon verebilir. Bu yüzden ne kadar doğal içeriklere sahip olsalar da, maskeleri demeden önce küçük bir alanda test edin.

Doğal saç maskesi tarifleri saçları nemlendirmek için en çok kullanılan doğal yağlar zeytinyağı ve badem yağıdır. Son yıllarda bunların arasına Hindistan cevizi yağı ve avokado yağı da eklendi. Saçı beslemesi ve onarması gibi etkileri sebebiyle bal ve yumurta ikilisi saç maskelerinde en çok tercih edilen malzemelerdir. Bu tarz maskeler, saç tipine ve ihtiyacına bağlı olarak 2-3 günde bir kullanılabilir. Bazıları ise sadece 2 haftada 1 bakım amaçlı uygulanabilmektedir.

Özellikle yalnızca doğal yağların kullanıldığı maske uygulamalarında, yağın saça daha iyi nüfus etmesi için sıcak yağ uygulaması yapılmaktadır. Mesela zeytinyağını biraz ılıtın, sonra saça sürün ve yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu yöntem saçlarınızın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayacaktır. Yumurtalı, ballı, çilekli gibi malzemelerin bulunduğu bazı maskelerde, maskeyi uygulandıktan sonra saçı streç filmle sararak fön makinesiyle sıcak hava uygulamak yine maskelerin daha iyi nüfus etmesine yardımcı olacaktır. Saç maskesi kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar bunlardı, umarım faydası olur.

Bir önceki yazımız olan Hint Yağı İle Dökülen Saçlara Son başlıklı makalemizde doğal saç bakımı, hint yağı ile saç bakımı ve saç dökülmesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

111
109 Paylaşım, 111 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir