sac-yapisina-gore-sampuan

Saçın Yapısına Göre Şampuan Seçimi


Günümüzde bakıldığı zaman saçlar hem erkekler için hem de kadınlar için oldukça önemlidir. İnsanların dış görünümün daha iyi görünmesinde saçların etkisi oldukça önemlidir. Saçların yanlış bakımı dolayısıyla zaman içinde saçlar dökülmeler meydana gelmekte ve kellik oluşmaktadır. Saç bakımında doğru şampuan kullanımı da oldukça önemlidir.

Saç Bakımında Şampuan Seçimi Nasıl Olmalıdır

Saç bakımında şampuan seçimi oldukça önemlidir. Saçın Yapısına Göre Şampuan Seçimi yapılmaması durumunda saçlarda zaman içinde yıpranmalar meydana gelmektedir. Yıpranmalar sonucu saçlarda dökülmeler ve bu duruma bağlı olarak kellik meydana gelmektedir. Peki, saç yapısına göre şampuan seçerken nelere dikkat etmek gerekmektedir.

Öncelikle şampuan seçimi sırasında saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler saç dökülmesine karşı şampuan kullanması gerekmektedir. Saç dökülmesine karşı şampuan tercih eden kişi kaliteli şampuanları da tercih etmesi saçları için oldukça önemlidir. Bir diğer saç sorunu olan saç kepeklenmesine karşı ise kişi kepeğe karşı şampuan kullanması durumunda saçlarındaki kepekten kurtulmaktadır. Üretilen bir diğer şampuan ise boyalı saçlara özel boya koruyan özel şampuan çeşitleri de bulunmaktadır.

Saç yapılarına bakıldığı zaman iklim özellikleri, genetik yapı, bakım ve daha pek çok özellikten dolayı saçların yapısı bir birinden farklılık göstermektedir. Özellikle ince telli saçlara sahip olan kişiler saçların seyrek görülmesinden sürekli olarak şikayetçidir. Bu durumdan kurtulmak için yapılması gerekilen ise saçların daha dolgun görünmesini sağlayan şampuan çeşidinin kullanılması gerekmektedir.

Saçların bakımında doğru şampuan seçiminin yanı sıra aynı zamanda doğru yöntem ile saçların temizlenmesi de önemlidir. Saçlar şampuan değişimi olmadan en az iki günde bir yıkanmalıdır. Şampuan değişimi saçlara oldukça büyük zarar vermektedir. Bu yüzden kişi hangi şampuanı ve hangi şampuan markasını kullanıyorsa o marka ve özellikte şampuan kullanımına devam etmelidir.

Bir önceki yazımız olan Saç Kaybına Dur Deyin başlıklı makalemizde saç dökülmesi, saç kaybı ve saç seyrelmesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

94
90 Paylaşım, 94 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir