saclarin-kirlenmesini-geciktiren-7-yontem

Saçların Kirlenmesini Geciktiren 7 Yöntem


Hava kirliliği, stres, kullandığınız musluk suyu ya da çabuk yağlanan bir saç yapısına sahipseniz rahatlıkla saçların gün içerisinde kirlenmemesi imkansız diyebiliriz.

Saçlarınızın daha çabuk kirlenmemesini önlemek için “Hayal Caddesi” ekibinin size 7 önerisi var.

Saçlarınızı arıtılmış temiz suyla yıkayın

saclarin-kirlenmesini-geciktiren-7-yontem-03

Musluk suyunun içerisinde bulunan kireç ve diğer zararlı maddeler saçınızı istediğiniz gibi temizlemediği gibi saçlarınızı zamanla sertleştirebilir. Bunun önüne geçebilmek için banyonuzda filtreli su veya kaynatıp ılımaya bırakmış olduğunuz suyu saçlarınızda kullanarak saçlarınızın daha temiz olduğunu ve saçınızın yağlanma süresinin uzadığını fark edeceksiniz.

Saçlarınızı sık sık fırçalamaktan kaçının

saclarin-kirlenmesini-geciktiren-7-yontem-04

Saçlarınızı çok sık fırçalamak ya da saçlarınızla sürekli uğraşmak saçların çabuk kirlenmesine ve yağlanmasına neden olmaktadır. Bu durumdan kaçınmak için saçlarınızı fırçalamak yerine kalın dişli taraklarla taramanızı ve tararken de çok fazla saç diplerinize temas etmemesini tavsiye ederiz.

Saç şekillendiren ürünlerden uzak durun

saclarin-kirlenmesini-geciktiren-7-yontem-02

Biliyoruz çok duyduğunuz bir nokta ancak kullandığınız saç şekillendirme ürünleri saçlarınızın daha hızlı kirlenmesine neden olur. Doğal saç modelleri tercih ederek saçlarınızın daha erken kirlenmesini ve yağlanmasını önlemiş olursunuz. Doğal görünümüz ile temiz saçların keyfini çıkartabilirsiniz.

Kullandığınız şampuanlarının içeriğini kontrol edin

saclarin-kirlenmesini-geciktiren-7-yontem-01

İnsanların sağlığına zararlı olduğu düşünülen SLS içeren şampuanların aslında sağlığa bir zararı olmadığı belirtildi. Ama saç derisini kuruttuğu ve aynı zamanda saçların daha hızlı kirlenmesine sebep olduğu düşünülmektedir. Sizde SLS içeren şampuanlardan memnun değilseniz içeriğinde SLS bulunmayan şampuanları kullanın. SLS barındırmayan şampuanlar saçlarınızda yoğun olarak köpürtmese de SLS içeren şampuanlara göre daha iyi temizlediği kanıtlanmıştır.

Saçlarınızı yüksek ısıya karşı koruyun

saclarin-kirlenmesini-geciktiren-7-yontem-05

Kullandığınız saç şekillendirici ürünlerini aşırı yüksek ısılarda saçlarınıza uygulamak saçlarınızın hızlı bir şekilde kirlenmesine neden olmaktadır. Saçlarınızda kullandığınız yüksek ısı, cilt tarafından daha fazla yağ salgısı üretimini tetiklemektedir. Saç şekillendiriciler çok sık kullanmamaya ve kullandığınız zaman ise 140 – 180 derece arasındaki ısı aralığında kullanmanızı öneririz.

Hava şartlarına karşı saçlarınızı korumaya alın

saclarin-kirlenmesini-geciktiren-7-yontem-06

Sadece sıcak havalar değil aynı zamanda soğuk havalarda saçların çabuk kirlenmesine neden olur. Bunun nedeni ise hem yaz hem de kış boyunca saç yapısını korumak için cildiniz sebum üretmeye başlar. Saçlarınızı yaz ve kış korumak için şapka kullanabilirsiniz.

Saçlarınızın kirlenmesini geciktirmek için yastık kılıfınızı değiştirin

saclarin-kirlenmesini-geciktiren-7-yontem-07

Başınızı koyduğunuz yastığınız aslında sandığınız kadar da masum değiller. Yastık kılıfları cildinizin ve saçlarınızın ürettiği yağları içine hapseder ve bakterilerin üremesine zemin hazırlar. Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirerek bu durumun önüne geçebilir ve saçlarınızın daha hızlı kirlenmesini önleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sıcak Su İçmenin Faydaları başlıklı makalemizde cilt bakımı, diyet ve saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

101
100 Paylaşım, 101 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir