sac-kurumasi

Saçlarınızın Kurumasına Neden Olan 6 Etki


Saçların kurumasına, yıpranmasına, kırılmasına ve zayıflamasına sebep olan sorunlar yeterince belirginken bazı nedenleri de gözden atlayabiliriz. Açık olan nedenlerden biri de yüksek ısı ile saçlarınızı düzleştirmeniz! Saçlarınızın yıpranmasına neden olan bu etki net bir şekilde ortada dururken yine de saçlarımızın yıpranmasına neden olan durumlar dikkatimizden kaçabilir. Saçlarınızın Kurumasına Neden Olan 6 Etki nedir? Hadi göz atalım o zaman…

Şampuan: Kullanmış olduğunuz şampuanın içeriği çok önemlidir. Kimi şampuanlar içeriği ile yalnızca saçlarınızdaki kiri temizlerken saç tellerinizin ihtiyaç duyduğu saç derisi tarafından üretilen doğal yağların üretilmesine neden olur. Kullandığınız şampuanın içeriğine dikkat ederek hem saçlarınızın onarılmasını hem de sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Buharlı Duş: Duş esnasında sıcak su belki rahatlamanıza yardımcı bir etki yaratabilir ancak hem cildin hem de saçınızın zarar görmesine sebep olur. Sıcak su ile duş almak cildinizi kuruttuğu gibi aynı etkiyi saç tellerinizdeki nem dengesini bozarak kurutur ve saç yapınızın kuru bir görünüm elde etmesine neden olur. Size tavsiyem eğer sıcak sudan vazgeçemem diyorsanız saçlarınızı toplayarak ilk önce duş alabilir ve sonrasında saçlarınızı ılık su yardımıyla şampuanlayabilirsiniz. Cildinizin için de sıcak sudan sonra mutlaka nemlendirici kullanarak cildinizin nem dengesini geri kazandırabilirsiniz.

Havlu ile Saçlarınızı Kurulamak: Havlu yardımıyla saçlarınızı kurulamak saçlarınıza zarar verebilir. Saçlarınızdaki fazla suyu havlu yardımıyla almak için saçınızı nazikçe kurulayın, havlu kullanarak saçlarınızı ovalamak saç tellerinizin yıpranmasına ve tahriş olmasına sebep olmaktadır. Havlu yerine mikro fiber özelliği olan bir havlu kullanmanız saçlarınızı kurutmada size çok yardımcı olacaktır.

Şekillendiriciler: Saç kurutma işlemi sırasında herhangi bir ısı uygulayacaksanız saçlarınıza ısı uygulamadan önce saçlarınızı ısıdan korumak için argan yağı ya da tercih ettiğiniz bir bakım yağını saçlarınıza uyguladıktan sonra maşa ya da düzleştiricinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız ürünlerin ısılarını mümkün olduğunca maksimum seviyelerde kullanmamaya özen gösterin.

Güneş: Güneş’in direkt saçlarımıza UV ışınlarından sebep zarar verdiğini çoğumuz biliyoruz peki, havalar kapalı olsa bile UV ışınlarının hala zararlarını cildinize ve saçlarınıza zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Sıcak günlerde mutlaka güneş koruyucuları saçlarınıza da uygulayarak saçlarınızı güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma altına almayı ihmal etmeyiniz.

Bakım: Saçlarınız için uyguladığınız bakım saçlarınızın ihtiyacına uygun olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Saçlarınıza yaptığınız her bakım saç tipinize uygun olmayabilir. Kuru bir saç tipine sahipseniz nem dengesini yeniden sağlayabilecek ve dengede tutacak bakım maskesi ya da bakım yağlarını uygulamalısınız. Yağlı saç tipine sahipseniz saçlarınızı normal yağ dengesine çekebilecek ve saç diplerinizi yormayacak bakımları tercih etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Ergenlik Döneminde Saç Bakımı başlıklı makalemizde doğal saç bakımı ve yağlı saç problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

100
95 Paylaşım, 100 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir