Sağlığımızı Tehdit Ediyor


1- Ciltte kırışıklık nedeni

Şeker molekülleri vücudumuzda fazla miktarda bulunduğu zaman proteinlere bağlanarak proteinin yapısını değiştiriyor ve bu duruma ‘glikasyon’ adı veriliyor. Bu birleşme sonucunda ise cildin en önemli yapıları olan kollajen ve elastin proteinleri zarar görüyor. Cildin elastikliğini ve sıkılığını sağlayan bu yapılar şeker molekülleri tarafından hasar gördüğü için ciltte sarkma, kırışıklık ve yüzeyde bozulmalara neden oluyor.

2- Beynin küçülme riskini artırıyor

Kan şekerinin uzun süre normal değerlerin üzerinde seyretmesi beynin küçülme riskini normal bireylere göre çok daha fazla etkiliyor. Beyinde hafızayı oluşturan kısımlarda oluşan küçülmenin ise hafıza sorunlarını ortaya çıkarabiliyor. Fazla tüketimi aynı zamanda dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü de yapmaktadır.

3- Kansere davetiye çıkarıyor

Amerika Diyet Rehberi’nin 2010 senesinin raporlarında, diyet ile ilgili 5 kronik hastalığın varlığından söz edilmişti. Bu hastalıkların en önemlilerinden birisiyse kanser hastalığıydı. Sofra şekeri boş kalori olmasının yanı sıra hiçbir koruyucu madde içermemektedir. Üstelik yüksek şeker alımı insülin direnci ve obeziteyi tetiklediği için meme kanseri gibi bazı kanserlerin riskini arttırmaktadır. Yapılan çalışmalarda besinlerin glisemik yükü ile birlikte meme, kolorektal, endometrium ve pankreas kanserleri arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiş.

4- Bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Bağışıklık sisteminin en önemli parçası olan alyuvar hücreleri, C vitamini ile şeker moleküllerinin yarışı arasında kalabilmektedir. Şeker ile benzer molekül yapısına sahip olan C vitamini, şekerin fazla tüketimi sonucunda bağışıklık hücreleri tarafından kullanılamamaktadır. Bu sebeple bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Bu durumda hastalıklara yakalanma riskini çok daha fazla arttırıyor.

5- Diş çürüklerine neden oluyor

Ağzımızda birçok farklı bakteri yaşamaktadır. Bunlardan bazıları dişlerimize fayda sağlarken, bazıları ise hasar vermektedir. Basit şekerler ile beslenen bu zararlı bakteriler fırçalama ya da tükürük ile temizlenmezlerse şekeri aside dönüştürdüğü için ağzımızın içinde asidik bir ortam oluşturmaktadır. Bu asitlerin diş minesinin en üst tabakasında yer alan ve dişlerin korunmasını sağlayan mineralleri çözmesi sonucunda da diş çürüklerine neden oluyor.

6- Obeziteye katkısı büyük

Obezitenin temel nedeni, aşırı şeker tüketmektir. Yapılan çalışmalar açık bir şekilde gösteriyor ki, fazla miktarlarda ve sürekli olarak şeker tüketildiği zaman karaciğer şekerin bileşeni olan fruktozu yağ olarak depolamaya başlıyor. Bu durumun sonucunda ise özellikle bel çevresinde yağlanma hızlı bir şekilde artıyor.

7- Karaciğeri yağlandırıyor

Karaciğerde fazla trigliserid birikimi yağlanmaya sebep oluyor. Ayrıca fazla şeker tüketimi sonucunda kilo artışı ve obezite ile gelen insülin direnci de karaciğer yağlanmasını tetikleyebilen diğer unsurdur.

8- Kalp krizi riskini yükseltiyor

Şeker kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliseridlerin yükselmelerine sebep olarak damar tıkanıklığına yol açabilmektedir. Damarların içindeki bu parçacıkların artması ise kalp krizi riskini yükseltmektedir.

9- Bağımlılık yaratıyor

Şeker, ‘mutluluk hormonu’ adı verilen serotonin hormonunun salgılanmasını tetiklediği için keyif verici özelliğiyle kişilerde bağımlılık yaratmaktadır.

10- İnsülin direncine sebep oluyor

Vücuttaki en önemli hormonlardan biri olan insülin, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. İnsülin direnci; kandaki şekerin hücre içerisine girmesi sonucunda kullanılamaması demektir. Yapılan çalışmalar şeker tüketiminin insülin direncine yol açtığını göstermektedir. İnsülin direnci oluşan bireylerde de metabolik sendrom, obezite, tip 2 diyabet ile birlikte kalp damar hastalıkları riski de artmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Televizyondaki Tehlike başlıklı makalemizde psikoloji ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

84
78 Paylaşım, 84 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir