saglikli-bir-yasam-icin-bir-adim

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Bir Adım


Sağlıklı bir yaşam için, formunuzu korumak için, ruh sağlığınızı düzenlemek için sadece diyetler ya da doğal beslenmek yeterli değil. Spordan kaçmak, vaktim yok demekte sağlığımıza olumlu olarak etkilemiyor. Spor, egzersizi hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz ki sağlıklı ve kaliteli yaşam sürdürebilelim.

Zamanın yeterli olmadığından, yoğun bir tempoda çalışan kişiler özellikle spor ya da egzersiz yapmak için illa bir spor salonuna gitmenize gerek yok. Erken kalkarak da yürüyüşle hem formunuzu koruyabilir hem de ruh sağlığınızı düzenleyerek sağlıklı bir yaşam için bir adım atmış olursunuz. İşte haftanın 5 günü 30 dakika sağlığınıza yürümeniz için 10 neden;

  • Çalışan kişiler özellikle oturarak çalışanlar haftanın 5 günü 30 dakika yürüyüş yaptıklarında daha yaratıcı düşünüyor.
  • Günde en az 30 dakika yürümek ve düzenli bir beslenme ile birlikte yağ oranınızda %3 oranında azalma gerçekleşir.
  • Yürüyüş yapmak, mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayan bir çikolatan bile daha fazla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar. Düzenli yürüyüş yaparak alışkanlıklarınızı pekiştirir ve yaşamınızı düzene koymanızı sağlar.
  • Haftanın en az 5 günü 30 dakikalık yürüyüş yaparak kan basıncınızı düşürerek felç geçirme riskinizi %20 ile %40 arasında düşürebilirsiniz ve kalp hastalıklarına karşı riskinizi azaltabilirsiniz.
  • Düzenli bir yürüyüş bağırsaklarınızın ritmik hareketlerini korursunuz.
  • Yürüyüş yapmak, bacaklarınızda varis oluşumu riskini azaltarak bağ dokunuzu sıkılaştırır ve kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımınızı düzenler.
  • Çoğu kişi çalışma şartlarının yoğun olmasından ve kendine vakit ayıramamaktan şikayetçi yarım saat yürüyüş hem iç sesinizi dinlemenizi hem de kalabalıktan biraz da olsa uzaklaşarak kendinizle baş başa kalmanızı sağlayarak ruhsal olarak rahatlamanızı sağlar.
  • Bütün gün oturmak vücudumuzun sağlığı için elbette olumsuz etkiler yaratmakta her gün 30 dakika yürüyerek genetik şifrenizi değiştirerek metabolizmanızı hızlandırabilir ve daha hareketli bir yaşam için alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.
  • Doğa da yürüyüş yaparak bol oksijen ile yaşam dengenizi sağlamaya büyük katkı sağlar ve doğa da yürümek ayrıca yaşama daha pozitif bir pencereden bakmanıza önemli etkileri vardır.
  • Yürüyüş yaparak sağlıklı bir yaşamla daha uzun ve sağlıklı yaşamak için adım atmış olursunuz. Yapılan araştırmalarda düşük tempolu yürüyenlere kıyasla tempolu yürüyüş yapanların daha uzun yaşadıkları kanıtlanmıştır. Tempolu yürüyüşte kolunuzu sallayarak ve kuvvetli adımlarla kalbinizi de çalıştırarak yürüyün.

Sağlıklı bir yaşam için bir adım atarak alışkanlıklarımızı değiştirerek haydi yürüyüşe o zaman… 😉

Bir önceki yazımız olan Zatürre Hastalığından Korunmanın En Etkili Yöntemi başlıklı makalemizde sağlık, sağlıklı yaşam ve zatürre hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

93
93 paylasim, 93 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı