saglikli-yasam

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Bir Adım


Sağlıklı bir yaşam için, formunuzu korumak için, ruh sağlığınızı düzenlemek için sadece diyetler ya da doğal beslenmek yeterli değil. Spordan kaçmak, vaktim yok demekte sağlığımıza olumlu olarak etkilemiyor. Spor, egzersizi hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz ki sağlıklı ve kaliteli yaşam sürdürebilelim.

Zamanın yeterli olmadığından, yoğun bir tempoda çalışan kişiler özellikle spor ya da egzersiz yapmak için illa bir spor salonuna gitmenize gerek yok. Erken kalkarak da yürüyüşle hem formunuzu koruyabilir hem de ruh sağlığınızı düzenleyerek sağlıklı bir yaşam için bir adım atmış olursunuz. İşte haftanın 5 günü 30 dakika sağlığınıza yürümeniz için 10 neden;

1# Çalışan kişiler özellikle oturarak çalışanlar haftanın 5 günü 30 dakika yürüyüş yaptıklarında daha yaratıcı düşünüyor.

2# Günde en az 30 dakika yürümek ve düzenli bir beslenme ile birlikte yağ oranınızda %3 oranında azalma gerçekleşir.

3# Yürüyüş yapmak, mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayan bir çikolatan bile daha fazla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar. Düzenli yürüyüş yaparak alışkanlıklarınızı pekiştirir ve yaşamınızı düzene koymanızı sağlar.

4# Haftanın en az 5 günü 30 dakikalık yürüyüş yaparak kan basıncınızı düşürerek felç geçirme riskinizi %20 ile %40 arasında düşürebilirsiniz ve kalp hastalıklarına karşı riskinizi azaltabilirsiniz.

5# Düzenli bir yürüyüş bağırsaklarınızın ritmik hareketlerini korursunuz.

6# Yürüyüş yapmak, bacaklarınızda varis oluşumu riskini azaltarak bağ dokunuzu sıkılaştırır ve kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımınızı düzenler.

7# Çoğu kişi çalışma şartlarının yoğun olmasından ve kendine vakit ayıramamaktan şikayetçi yarım saat yürüyüş hem iç sesinizi dinlemenizi hem de kalabalıktan biraz da olsa uzaklaşarak kendinizle baş başa kalmanızı sağlayarak ruhsal olarak rahatlamanızı sağlar.

8# Bütün gün oturmak vücudumuzun sağlığı için elbette olumsuz etkiler yaratmakta her gün 30 dakika yürüyerek genetik şifrenizi değiştirerek metabolizmanızı hızlandırabilir ve daha hareketli bir yaşam için alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

9# Doğa da yürüyüş yaparak bol oksijen ile yaşam dengenizi sağlamaya büyük katkı sağlar ve doğa da yürümek ayrıca yaşama daha pozitif bir pencereden bakmanıza önemli etkileri vardır.

10# Yürüyüş yaparak sağlıklı bir yaşamla daha uzun ve sağlıklı yaşamak için adım atmış olursunuz. Yapılan araştırmalarda düşük tempolu yürüyenlere kıyasla tempolu yürüyüş yapanların daha uzun yaşadıkları kanıtlanmıştır. Tempolu yürüyüşte kolunuzu sallayarak ve kuvvetli adımlarla kalbinizi de çalıştırarak yürüyün.

Sağlıklı bir yaşam için bir adım atarak alışkanlıklarımızı değiştirerek haydi yürüyüşe o zaman…

Bir önceki yazımız olan Libidoyu Arttırmanın Doğal Yolları başlıklı makalemizde afrodizyak etkili besinler, libido nedir ve libidoyu arttıran besinler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

93
93 Paylaşım, 93 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir