saglikli-ve-gur-saclarin-sirri-besinlerde-sakli

Sağlıklı ve Gür Saçların Sırrı Besinlerde Saklı


Yazın güneşin yıpratıcı ışınları, kışın soğuk havaların etkisiyle kuruyan ve yıpranan saçların yeniden sağlığına kavuşması için yapılan bakımların yanı sıra Sağlıklı ve Gür Saçların Sırrı Besinlerde Saklı çünkü saçların sağlığı için tükettiğimiz besinlerle birlikte saçların ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri sağlamış oluruz.

Sağlıklı ve gür saçlara kavuşmak için düzenli tüketilmesi gereken besinler;
Kuru Baklagiller

Nohut, kuru fasulye, mercimek gibi kuru baklagiller içeriğindeki biyotin, çinko ve demir mineralleri ile saçların güçlenmesinde ve saçın yağ üretimini dengelemede önemli bir etkiye sahiptir. Saçın yağ üretiminin dengelenmesi ile saç dökülmesinin de önüne geçmektedir. Kuru baklagilleri hafta 2-3 kez olacak şekilde yarım porsiyon düzenli olarak tüketilmelidir.

Kırmızı Et

Saç köklerinin beslenmesinde etkili olan demir kırmızı ette bol miktarda bulunmaktadır. Demir, saçlarda oluşan kuruluğun ve mat görünümün engellerken saçların dökülmesinin de önüne geçmektedir. Saçlarınızın ihtiyacı olan demiri karşılamak içinde hafta 2-3 kez kırmızı eti düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Yumurta

Protein dendiği zaman yumurta olmazsa olmaz listemizde eee birde içeriğinde B12 vitamini, demir, çinko ve biyotin açısından zengin olmasıyla da hem cilt sağlığında hem de saç sağlığında vazgeçilmez besinler arasında yer almaktadır. Yumurta zengin içeriği ile saçların onarılmasında, sağlıklı uzamasında destek olur. Özellikle sabah kahvaltılarınızdan eksik etmemeniz gereken yumurtayı günlük olarak omlet ya da haşlanmış olarak tercih edebilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Folik asit açısından zengin olan brokoli, maydanoz, roka, nane, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler saçlara canlılık vermesiyle birlikte parlaklıkta kazandıracaktır. Yeşil yapraklı sebzeleri tüketirken genellikle salata olarak hazırlayıp çiğ olarak tüketmeniz folik asidi en ideal şekilde almanızı sağlayacaktır. Pişirerek hazırlayacaksanız bir miktar su ile folik asit kaybını minimuma indirebilirsiniz. Her gün düzenli tüketmeniz gereken besinler listenizde salata mutlaka yer almalı.

Havuç

A vitamini açısından son derece zengin olan havuç, saçı onararak saçın esnekliğini kazanmasında etkilidir. Yemeklerde ya da salatalarda günlük olarak tüketmeniz saçlarınız onarılması için etkili olacaktır.

Avokado

Avokado içeriğinde bol miktarda bulunan B5 vitamini sayesinde saçların güçlenerek daha hızlı uzamasını desteklemektedir. Avokado tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta yağ oranının yüksek olması. Bu nedenle günlük olarak yarım avokado tüketerek dengeyi sağlayabilirsiniz.

Kuruyemiş

Badem, kaju, ceviz, fındık gibi yağ içeren kuruyemişler zengin miktarda barındırdıkları E vitamini ile kan dolaşımının hızlanmasında ve saçların ihtiyacı olan vitamini desteklemede yardımcıdır. Günlük olarak kuruyemişlerden badem, kaju, ceviz veya fındığı bir avuca yakın tüketerek saçların beslenmesinde fayda sağlayarak saçın hem canlılığını hem de nem dengesini koruyabilirsiniz.

Tahıl Ekmeği

Tam tahıllı ekmek folattan bol miktarda bulunmasıyla düzenli olarak tüketimi sonucu saç köklerinin beslenmesini sağlayarak, saçların sağlıklı olarak uzamasında etkilidir.

Saçlarınız sağlıkla ışıldasın…

Bir önceki yazımız olan Beyaz Saçlarınızı Doğal Rengine Kavuşturun başlıklı makalemizde beyaz saç problemi ve beyaz saçlardan kurtulma hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

109
106 Paylaşım, 109 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir