saglikli-ideal-kilo

Sağlıklı ve İdeal Bir Kilo İçin Uyku Düzeni Şart!


Yetersiz uyumanın vücuttaki dengeyi altüst ettiğini ve buna bağlı olarak sizi devamlı yemek yemeğe ittiğini biliyor muydunuz? Sağlıklı ve ideal bir kilo için uyku düzeni şart!

Yetersiz uyuyan kişilerde beyne gönderilen leptin (doyma sinyali) hormonunun seviyesinin düşmesine neden oluyor. Bu hormonun seviyesinde yaşanan düşüklük sebebiyle vücutta daha fazla kalori ihtiyacı ortaya çıkıyor. Hatta kaloriye ihtiyaç duymadığınız zamanlarda bile beyne gönderilen hormon yüzünden iştahınız daha fazla açılmaktadır. Yetersiz uyku açlık hormonunun seviyesini yükselttiği için hayatınızda düzene sokmanız gereken ve yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olacak etken uykunuz olacaktır. Yetersiz uyumanın diğer bir etkisi ise vücuttaki insüline karşı olan direncin güçlü olmasını ve şeker metabolizmasının bozulmasına yol açtığı bilinmektedir.

Günde 5 saatten daha az uyuyan kişilerin şeker hastalığına yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kilolu olan kişilerde uyku apnesi görülme riskinin çok daha yüksek olduğu açıklanmıştır. Bunlara ek olarak kilolu kişilerde çok daha sık bir şekilde görülen diyabet, artrit ve kalp hastalıkları da kaliteli uykuyu engelleyecektir. Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız yeterli sürede uyumanız gerekir. Yeterli sürede uyuyabilmek için ise kilo vermelisiniz.

Peki, İyi ve Kaliteli Bir Uyku İçin Ne Yapabilirsiniz?

# Sağlıklı ve kaliteli bir hayatı sürdürebilmek için ilk olarak her zaman aynı saatte yatağa gidip, aynı saatte yataktan kalkmayı öğrenmelisiniz.

# Yatağınızı sadece uyku ihtiyacınızı gidermek için kullanın. Yatağınızda uzanarak televizyon izlemekten ya da kitap okumaktan kaçınmalısınız.

# Aç olan bir mide ile uyumaya çalışmayınız.

# Yatak odanızın sessiz olmasını sağlayarak çok daha rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

# Öğlen saat 15:00’dan sonra kafeinli içeceklerden uzak durun. Böylece uykunuzun kaçmasını engellemiş olursunuz.

# Midenizin üzerine yatmak yerine sırt üstü ya da anne karnında olduğu gibi kıvrılma pozisyonunda uyumaya çalışın.

# Uyuyacağınız ortamda ışık bulunmaması ve odanızın karanlık olması kaliteli bir uyku için önemlidir.

# Ayrıca yatağınızın ve yastığınızın ortopedik olması çok daha iyi bir uykunun temel anahtarı olacaktır.

Sağlıkla kalın…

Bir önceki yazımız olan Yoksa Nomofobik misiniz? başlıklı makalemizde psikoloji ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

110
112 Paylaşım, 110 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir