sahte-nokia-3310-telefonlara-dikkat

Sahte Nokia 3310 Telefonlara Dikkat


Nokia markasının bir zamanlara damgasını vuran Nokia 3310 telefonlarının Şubat ayında yapılan açıklama ile yeniden üretileceği gündeme gelmişti. Geçtiğimiz günlerde dağıtıma çıkarılan telefonun bu ay ortasında satışta olması tahmin ediliyordu. Fakat sahteciler hızlı davranarak gerçeğinden önce çakmasını piyasaya sürerek Nokia için bir şok etkisi yarattı.

Finlandiyalı üretici Nokia firması, bir dönem efsane olan Nokia 3310 telefonunu yakında genel satışa sunmak için hazırlıklara başladı. Nokia, 3310 model telefonların bir kuşak için efsane olmasına güvendiği için telefonun pazar payının yüksek olacağını düşünüyor.

BİRÇOK PERAKENDECİDE SAHTESİNE ULAŞILDI

Nokia 3310 telefonların daha orijinali çıkmadan birçok perakendecide sahtesinin olduğu tespit edildi. İlk ortaya çıkan ürünlerde Nokia logosunun dahi kullanılmadığı görülüyor. Yani bu telefonlar zayıf bir taklit olarak ortaya çıkmış. Daha sonra gelen parti korsan ürünler ise sahte Nokia logosunu üzerinde taşıyor. Orijinal Nokia 3310 telefonlara daha çok benzetilen bu sahte ürünler üzerine, resmi Nokia satıcısı Avaxx ise toplu dava açmak için hazırlıklara başladı.

ORİJİNAL NOKİA 3310 İLE SAHTE 3310 NASIL AYIRT EDİLİR?

Orijinal Nokia 3310 ekranını çevreleyen dış çizgiler oldukça zarif ve parlak beyaz hatlara sahip. Sahte Nokia 3310 ise kirli bir beyaz hatlara sahip. Tasarım olarak son derece eğreti görünüyor. Orijinal 3310 üzerinde ekrandaki beyaz kısım bütün paneli işgal etmiyor. Telefonun asıl rengi ile panel birbirini tamamlıyor. Sahte Nokia 3310 ise tam aksine ekranın etrafında bulunan kenarlık beyaz renkti. Ayrıca ekranın çerçevesinde kalın siyah bir doku var.

BATARYA VE DEVRE FARKI MEVCUT

Nokia 3310’un orijinal bataryası çıkarılıp elektronik devrelere bakıldığı zaman yeşil renk anında fark ediliyor. Sim ve hafıza kartı slotları gömülü halde. Yani orijinalde sim kartı ve hafıza kartı takıldığı zaman hafıza kartının minik bir kısmı kendini gösterirken, sim kartı görünmüyor. Sahte Nokia 3310’un ise yeşil bir elektronik devresi yok. Devre, bir tür plastik katman ile kaplı. Ayrıca bu sahte telefonda çift sim yuvası var. Girişler açık ve görünür vaziyette. Orijinal ve sahte Nokia 3310 arasındaki fark LED ışıklarından ve hoparlörden de fark ediliyor. Orijinal Nokia 3310’da ışık küçük fakat çok patlak görünüyor. Sahte telefonda ise gereksiz bir büyüklük göz çarpıyor. Orijinal Nokia 3310 telefondaki hoparlör dikdörtgen şeklindeyken, sahte Nokia 3310’da ise kare olduğu görünüyor.

İŞLETİM SİSTEMİ VE EKRAN VAR

Sahte Nokia 3310 telefonlarda şarj simgesi ve bağlantı gücü göstergesi ekranın üst kısmında yer alıyor. Aynı zamanda bunlar tek bir sırada hizalı duruyor. Sahte Nokia 3310’da ise operatör ismini ekranın ortasına konumlandırmış. Üstelik orijinal Nokia 3310 tuş takımı, üçlü büyük bölüm dışında telefonun ön yüzeyinde neredeyse aynı hizada ve düz bir şekilde konumlandırılmış. Sahte Nokia 3310 telefonun ise yüzeyinden yükseltilmiş şekilde tuş takımı bulunuyor. Ayrıca orijinal Nokia 3310 telefonda tuş takımının beyaz renkte olduğu fark edilirken, hatasız bir aydınlatması bulunuyor. Sahte olan Nokia 3310 model telefonda ise arka plan ışığı mavi renkte ve tuş takımı boyunca uzanıyor. Aynı zamanda tuş takımı cihazdan sızıntı yapıyor. Orijinal Nokia 3310 telefonunda series 30+ işletim sistemi kullanırken, sahte Nokia 3310 telefon modelinde ise ne olduğu belli olmayan, isimsiz bir yazılım kullanılıyor.

Nokia 3310 telefon almak isteyen herkesin bu ayrıntılara dikkat etmesini önemle rica ediyoruz. 🙂

Bir önceki yazımız olan Fi Dizisinin Göksel'i Gerçekte Kim? başlıklı makalemizde magazin hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

88
86 paylasim, 88 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı