nasil-saygin-olunur

Saygınlık Nasıl Kazanılır?


Biz insanlar asırlardır hiyerarşik bir düzen içinde yaşıyoruz. Konumumuz, mesleğimiz ne olursa olsun hepimiz takdir edilmek ve onaylanmak arzusu taşıyoruz. Farklı idealler peşinde koşarken aslında hepimiz aynı sonuca ulaşmak istiyoruz. Hayal ettiğimiz noktaya ulaşmak, yeteneklerimizi ispat etmek ve diğer insanlar tarafından saygı görmek, yani saygın bir kimse olabilmek.

Peki, Saygınlık Nasıl Kazanılır

Saygınlık son derece göreceli bir kavramdır ve dünyanın dört bir yanında farklı algılanır. Örneğin Ukraynalı bir grup olan Femen’in cinsiyet ayrımı ve sosyal sorunları protesto etmek için çıplak yürüyüşler yapması Ukrayna’da saygın ve mühim bir iş sayılırken Doğu ülkelerinde yanlış ve günah sayılır. Bu nedenle yapılan eylemin kimlere hitap ettiği bilinmeli ve onların reaksiyonları ölçülmelidir.

Bir iş yaparken başkalarının onayından önce kişi kendini takdir etmeli ve onaylamalıdır. Bir insan kendi yaratımına en başta kendi saygı göstermezse, kimseden saygı bekleyemez. Saygınlık öncelikle kişinin kendini saygın bulmasıyla kazanılır. Bunu sağlayamazsa, dışardan görülen saygı o insanı hiç bir zaman tatmin etmeyecektir ve bu durumda bir şey eksik ama ne?” diye düşünülmesi işten bile olmayacaktır.

Yaptığımız Eylemlerin Saygı Görmesi/Duymamız Nelere Bağlıdır

Yaptığı işte elinden gelenin en iyisine yaptığına, adil olduğuna, dürüstlüğünü koruduğuna, yüreğini koyduğuna inanan kişi saygın bir kişidir! Yapılan meslek ve bu hiyerarşik düzendeki konum bu noktada önemini yitirir. Martin Luther King’in bir sözü vardır: “Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Micheangelo’nun resim yaptığı gibi, Beethoven’ın beste yaptığı gibi ve Shakespeare’ın şiir yazdığı gibi süpürün.

O kadar güzel süpürün ki, yerdeki ve gökteki herkes burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.” Sır dünyanın en saygın çöpçüsü olabilmekte, işini hakkıyla yapabilmekte ve bunu ortaya koymaktadır. Saygınlık kazanmanın kilit kelimesi özsaygıdır. Kendimize saygı duyduğumuz başkalarına, işimize ve hayatımıza saygı duyarız. Kendimize saygı duyduğumuz ölçüde ahlaki normlara uyar, kendimiz için iyi olanı ister ve yanlış olandan kaçınırız.

Bir önceki yazımız olan Nasıl Pozitif Enerji Yayılır başlıklı makalemizde mutluluk, pozitif enerji ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

84
79 paylasim, 84 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı