Sebzeleri Bu Şekilde Tüketmeye Özen Gösterin


Hem sağlıklı beslenmek hem de zayıflamak için sebzeleri bu şekilde tüketmeye özen gösterin.

# Sebzeyi mevsiminde tüketmeniz gerekiyor. Domates, yeşil biber, kırmızı salçalık biber, patlıcan, kabak, yeşil fasulye, bezelye, bamya ve barbunya yaz sebzeleridir. Lahana, pazı, ıspanak, karalahana, brokoli, karnabahar ve pırasa kış sebzeleridir. Yazın bir çok kadın kilolarca yaz sebzesini buzluğa stoklar. Oysa yazın yaz sebzesi kışın kış sebzesi tüketilmelidir. Neden mi? Çünkü yaz ve kış sebzeleri ayrı ayrı mevsimine göre bağışıklık sistemini canlı tutacak maddeler içermektedir. Konservelerden, salamuralardan, şoklamalardan vazgeçmeniz gerekir. İllaki bunları yapmak istiyorsanız, o halde az miktarda şoklama yaparak buzluğa koyun ve bu ürünü en geç 3 ay içerisinde tüketin.

# Sebzeleri et, kıyma, tavuk, yumurta ya da peynirle zenginleştirmeye çalışmalısınız. Proteinle birleştiremediğinizde içine kurubaklagil (fasulye, nohut, mercimek) veya yoğurtla tüketmelisiniz. Çünkü sebzelerin su oranı yüksek olduğu için tek başına sebze yemekleri yaptığınız zaman çok daha çabuk sindirirsiniz ve çok daha çabuk acıkırsınız. Aynı zamanda bu şekildeki kombinasyonlar sebzenin besin değerini artıracaktır ve sizi çok daha tok tutacaktır.

# Sebzeyi çok fazla pişirip öldürmeyin. Çiğ kullanma şansı olan sebzeleri çiğ kullanmaya özen gösterin. Mesela ıspanak ve pırasa gibi sebzeleri salatalara katmayı tercih edebilirsiniz.

# Her öğünde sofranızda birkaç çeşit sebze bulundurmaya özen göstermelisiniz. Göz doygunluğu için salata, haşlanmış sebze ve zeytinyağlı sebze yemeğini bir arada tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bu menüyü et, yoğurt, su ve az ekmek ile çeşitlendirerek sağlık için gerekli olan tüm besin guruplarını bir araya getirip vücudunuza alabilirsiniz.

# En iyi sebze pişirme yöntemi buharda haşlama yöntemidir. Bu şeklide sebzenin vitamin ve minerallerini daha iyi bir şekilde koruruz. Suda haşlanan sebzelerin haşlama suyunu dökmek yerine çorbalarınıza katarak kullanın.

# Sebze yemeklerine koyduğunuz yağa dikkat edin. 1 kilo sebzeye 2 yemek kaşığından fazla yağ koymamalısınız. Etli sebze yemeklerine ayrıca yağ eklemeyin. Yapacağınız yemeğin klasik tarifinde kızartma olsa bile, siz yine de bu sebzeleri közlenerek ya da hafif haşlayarak tüketmeye çalışın.

# Soğanı yağla kavurup sonra sebzeyi koyma alışkanlığınızdan hemen vazgeçin. Her zaman tüm malzemeyi aynı anda koymaya çalışın, en sona yani yemek piştikten sonra yağ ekleyin.

# Tuzu ise yine yemek piştikten sonra atarsanız tuzun içindeki iyodu korumuş olursunuz. Çünkü iyot ısı ile bozulabilmektedir. Tiroit hormonlarımız için iyot tüketmeniz şart. Ülkemizdeki en büyük guatr nedeni iyotsuzluktur. Bu yüzden yemeklere nasıl tuz katmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Aç Karna Yenmemesi Gereken Meyve ve Sebzelerin Listesi başlıklı makalemizde aç karnına sakıncalı besinler ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

101
98 Paylaşım, 101 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir