seker-portakali

Şeker Portakalı


Şeker Portakalı-José Mauro De Vasconcelos

1968 yılında yayınlanan bu eser 16 farklı dile çevrilmiştir. Küçük bir çocuk olan Zeze’nin dünyasından anlatılan kitapta Zeze’nin haylazlıklarına gülerken, öğretmenine ve ilk başlarda iyi anlaşamadığı ama ardından çok sevdiği Manuel Valederes’e karşı olan  duygusal bağlarını sizlerde Zeze gibi hissedeceksiniz. Bir çocuk romanı olmasına rağmen her yaşta okunabilir nitelikte bir kitap olan Şeker Portakalı eminim ki çokta keyifli gelecektir.
Kitap adını baş karakter olan Zeze’ nin yeni taşındığı evinin bahçesinde bulunan ve aynı zamanda Zeze’nin en yakın arkadaşı olan Şeker Portakalı ağacından almaktadır. Zeze’nin Şeker Portakalı ile olan diyalogları yer yer sizi güldürürken düşündürecek ve bazı zamanlarda duygusal olarak da etkileyecektir.
Beyazperdeye taşınan bu kitap film olarak da büyük bir başarı elde etmiştir. Dünyada en çok satanlar arasında olan Şeker Portakalı yoksulluk içindeki Zeze’nin küçük bir sakız ile bile ne kadar mutlu olunabildiğini göstermesi, sizleri günlük sıkıntılarınızın aslında önemsiz olduğu konusunda motive edecektir. Zeze’nin gördüğü fiziksel şiddeti hem kitapta hem filmde kendi bedeninizde hissedecek Zeze’yi her hatırladığınızda yüreğinizde farklı bir yer edindiğine şahit olacaksınız.
Yer yer şeker tadında, yer yer hayat acımasızlığında bir hikaye. Kendinizi duygusal bir yolculuğa çıkarmak için yapmanız gereken yanınıza çayınızı ve ya kahvenizi alıp kendinizi koltuğa atmak olmalı 🙂 Elinizde olacak olan Şeker Portakalı geriye kalanları sizin için halledecektir.

Bir önceki yazımız olan Tanrım Keşke İncecik Olabilseydim başlıklı makalemizde jane green kitapları, kitap ve kitap öneri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

70
66 paylasim, 70 puan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı