sekil-almayan-saclar-uyari-veriyor

Şekil Almayan Saçlar Uyarı Veriyor


Sizde saçlarınızı topladığınız zaman bir türlü şekil almıyor, dağınık bıraktığınız zamanlarda ise düzgün bir şekilde durmuyorsa dikkat! Saçlarınızın bu durumu hastalık habercisi olabilir.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, kontrol altına alınamayan saçların zihinsel refah üzerinde ciddi boyutlarda etki gösterdiği ortaya çıktı. Nasıl mı? Bu etkiler hem kadınlarda hem de erkeklerde özgüven eksikliği, sosyal hayata karşı duyulan güvensizlik ve yeteneklerini sorgulama olarak şekillenip çok daha ciddi boyutlara dönüşebiliyor.

Kötü görünen saçlara sahip olma düşüncesi, insanların akıl sorgulamasına neden oluyor. ‘Nasıl bir sorgulama?’ derseniz; kötü saça sahip olan insanlar sağlıklı saça sahip olan insanların çok daha akıllı olduğuna inanmakta. Kadınlar saçlarının kötü göründüğünü düşündükleri zamanlarda kendilerini utangaç hissediyorlar.

Erkeklerde ise bu durum saçlarının kötü olduğunu düşündüklerinde gergin hissetmelerine sebebiyet veriyor. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, kişilerin dış görünüşünün benlik saygısının %25‘ini oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır. 2010 senesinde ShopSmart tarafından yapılmış olan bir anket sonucuna göre, katılımcıların %19’unun saçlarını sevdikleri tespit edilirken, %41’i ise saçlarını beğendiklerini ifade etti. Yanıt veren kişilerin %44’ü kötü görünen saçlardan olumsuz olarak etkilendiklerini belirtti. %26’sı ise saçlarını kestirdikten sonra kendilerine hâkim olamadıklarını ve pişmanlık duyup ağladıklarını itiraf etti.

İnsanların en çok önem verdiği şeylerden ilk ikisi şüphesiz ki saç ve yüzdür. Yani kötü görünen saç, kötü bir ruh hali ile eşleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı insanlar son kuruşlarına kadar saçlarını en iyi şekilde gösterebilmek için hiç tereddüt etmeden harcama yapabiliyorlar. Bu düşünceyi benimseyen kişiler için kuaförde para harcamak, adeta hayatın doğal bir akışı gibi düşünülüyor.

Çünkü saçların daha sağlıklı görünmesi ve şekil alıyor oluşu, ruh halimizi her zaman olumlu yönde etkilemektedir. Üstelik sağlıksız saçlar yalnızca psikolojimiz için değil, aynı zamanda fiziksel sağlığımız için de belli risklerin işareti olarak görülmektedir.

Hadi ama… Sizde itiraf edin. Kadın veya erkek olmanız hiç fark etmez! Aynaya baktığınız zaman ilk olarak nerenize dikkat ediyorsunuz? Ben size söyleyeyim. Tabi ki saçlarınıza! Hatta yolda geçerken vitrinden veya araba camından yansıyan görüntünüzü görüp saçlarınızı kaç kere düzelttiniz? Durun, söylüyorum! Binlerce kez…

Bir önceki yazımız olan En Eski Beslenme Şekli Raw Food başlıklı makalemizde sağlık ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

91
86 Paylaşım, 91 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir